Cloudflare 1.1.1.1 DNS İle İnternetinizi Hızlandırın

DNS ayarlarınızı Cloudflare 1.1.1.1 sunucu ayarlarıyla düzenleyerek,internetinizi hızlandırabilirsiniz.

DNS Nedir?

İnternet üzerinden işlem yapmak (içerik, bağlantı, uygulama, iletişim) için kullandığımız tüm cihazların ve bu cihazlarla yaptığımız tüm etkileşimlerin bağlantılarını sağlayan sunucular ve ağ yapılar birbirlerini bulmak için arka planda bir sistem oluştururlar. Bu sistem DNS teknolojisidir. DNS; internet’in dizinidir. Cihazınızda yaptığınız tüm işlemler bu dizine sorulur.

Bilgisayarınızda bir web sitesine girdiğinizde, bilgisayarınızın sunucuları girdiğiniz web sitesinin ve siteyi oluşturan tüm bilgilerin kaydedildiği sunucuyla ilişki kurar ve web sitesine erişim sağladığınız sürece birbirleriyle iletişim kurmaya devam ederler.

Her sunucu bir IP adresi kullanmaktadır. Bu sayede milyonlarca cihaz içinde bilgisayarınızın sunucusuna ulaşılmaktadır. Bu iletişimi sağlamak için, Alan adı sistemi(DNS) sunucuları, her hangi bir URL’yi makinelerin okuyacağı IP adreslerine çevirirler. Böylece makineler URL okumak yerine oluşturulan IP numaralarıyla iletişime geçerler.

İnternet ortamında güvenli ve hızlı dolaşmanız için güvenilir DSN sunucularıyla çalışmaya başlamalısınız.

Sitenizin DNS IP’sinin uyumlu olup-olmadığını Zengin bağlantı Önizlemesi ile kontrol edin.

Bilgisayarınızın IP uyumluluğunu kontrol etmek için buradaki bağlantıya tıklayın

Cloudflare 1.1.1.1 DNS nedir?

Cloudflare , önceleri sadece webmaster’lar tarafından kullanılan site hızlandırma ve güvenliği  alanında uzmanlaşan bir firma iken, hizmet ağını genişleterek, internetin her alanında etkili kullanılmaya başlandı.

Varsayılan olarak, internet servis sağlayıcınızın (ISS) bir DNS sunucusu bulunuyor. Ancak, bu sunucunun yavaş ve güvensiz olduğu biliniyor. Örneğin, kullanıcı bilgileriniz bir başkası tarafından kolaylıkla elde edilebiliyor.

Dünya çapında kurumsal olarak hizmet veren Cloudflare, DNS hizmeti sağlamaya olanak tanımaktadır. Ağ hizmetleri ve altyapısını sağlama konusunda hızlı ve güvenli olmanın yanı sıra gizliliğe de öncelik tanıdığını belirten firma, DNS yapılandırmasını kullanırken güvenilirliğinin denetlenmesi için KMPG ile işbirliği yapmaktadır

 Windows 10’u Cloudflare 1.1.1.1 DNS ayarları ile yapılandırma

Windows 10 bilgisayarınızda DNS sunucunuzu cloudflare 1.1.1.1 ile yapılandırmak oldukça kolay bir işlemdir.

Denetim masası>>Ağ ve İnternet yolunu takip edin.

Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle’yi tıklayın

Açılan pencerede Wi-Fİ üzerine tıklayın. Wi-Fi Durumu penceresinde Özellikler üzerine tıklayın

Açılan Wi-Fi Özellikleri penceresinde İnternet Protokolü Sürüm 4 veya Sürüm 6 sekmelerini açarak DNS yapılandırmanızı oluşturabilirsiniz.

Sekmeyi açtıktan sonra karşınıza gelen pencerede Aşağıda DNS sunucu adresleri kullan tikini açın ve belirtilen bölümlere altta verilen sunucu numaralarını girin.

IPv4 :  1.1.1.1 ve 1.0.0.1

IPv6 : 2606:4700:4700 :: 1111  ve   2606:4700:4700::1001

DNS numaralarını yazdıktan sonra Tamam’ı devamında da Kapat’ı  tıklayın.Daha sonra da tarayıcınızı yenileyin.

Üstteki DNS yapılandırmalarının IPv4 yapılandırmasını yapmanız yeterli olacaktır.Yada tercihinize bağlı olarak her iki yapılandırmayı da oluşturabilirsiniz. Tarayıcınızın yenilenmesinden sonra internet hızınızda ki değişikliği fark edeceksiniz.

Cloudflare Destek ve Yardım

Cloudflare DNS yapılandırması sadece Windows 10 ile sınırlı değil tabii ki..

Cloudflare  1.1.1.1 Android ve Cloudflare 1.1.1.1 İOS ile Mac Os İşletim Sistemi DNS ayarlarınızı da yapabiliyorsunuz.

Daha fazla bilgi edinmek için buradaki bağlantıya tıklayarak, Cloudflare 1.1.1.1 resmi destek ve yardım sitesine ulaşabilirsiniz.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: