Web Siteniz İçin Telifsiz Müzik Kaynakları

Söz konusu “Emek” olduğunda ilk akla gelen deyim,” Emeğe Saygı” olarak öne çıkıyor. Ancak, kaçımız bu deyime uygun davranıyoruz ki ?…

Site yazılarında kullanılan resimler ve müzikler için artık eskiye göre çok daha fazla duyarlı olmak zorundayız. Beğendiğimiz bir resmi yada müziği blog içeriklerinde veya site yazılarında kullanmadan önce her eserin bir sahibinin olduğunu unutmamalıyız. Sanatsal uğraşların belirli bir emeğin ürünleri olduğunu akıldan çıkarmamalıyız.

Profesyonel ve amatör kullanıcıların, bu eserlerin kullanımından doğabilecek yasal telif hakları ile ilgili tatsız gelişen sorunları yaşanmamaları için eserleri satın almalarında yarar bulunmaktadır.

Profesyonel olmayan blog veya site oluşturucuları buradaki bağlantıdan “Web siteniz için ücretsiz görüntü kaynakları” başlıklı yazımızı inceleyerek, ücretsiz yararlanabilecekleri görüntü kaynaklarına kolaylıkla ulaşabilirler. Ücretsiz yararlanabileceğiniz müzik kaynakları için yazının devamında paylaşılan farklı kaynakları inceleyiniz.
Bir müzik eserini sitenizde arka plan olarak kullanabileceğiniz gibi bir müzik çalar üzerinde de kullanabilirsiniz. Ayrıca yazı içeriklerinizde paylaşacağınız video kayıtlarınızda veya slaytlarınız üzerinde de paylaşabilirsiniz.
Ancak, her ne araçla kullanıyor olursanız olun mutlaka telif yasalarına uygun müzikleri yayınlamalısınız. Youtube.com ve Vimeo.com gibi video siteleri uzun zamandır telif haklarına uymayan müzik kayıtlarını zaten engelliyorlar.
Ücretsiz Olarak Yararlanabileceğiniz Müzik Kaynakları Hangileridir?

Video Kanalları

  1. Youtube.com, videolarınızı oluşturmanızı ve yayınlamanızı sağlayan en büyük video kanalıdır. Ayrıca, düzenlediğiniz videolarınıza ücretsiz müzik ekleme olanağı da sunmaktadır. Buradan Youtube.com ücretsiz müzik yükleme sayfasına ulaşabilirsiniz
  2. Düzenlediğiniz videolarınıza ücretsiz olarak müzik yüklemenize olanak sağlayan diğer video kanalı da vimeo.com’dur. Ücretsiz müzik yüklemek için buradan Vimeo Yardım Merkezi sayfasını ziyaret ediniz.

Videolar İçin Ücretsiz Müzik Siteleri
1.  Creative Commons; Müzik, resim, film ve diğer içerikleri yasal olarak kullanmanıza olanak tanıyan bir sistemdir.

Üstte verilen listede Creative Commons lisansı ile hizmet veren öne çıkmış paylaşım ağlarıdır.
2.  Klasik müzik eserlerini hiçbir telif ücreti ödemeden indirebileceğiniz ve videolarınızda kullanabileceğiniz bir başka müzik platformu da musopen org sitesidir. Siteden telif kısıtlaması olmadan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Sitenin sağladığı müzik notalarını ve müzik kitaplarını kolayca edinebilirsiniz.
 3. Web siteniz için müzik çalar eklemek ve ücretsiz müziklerden yararlanmak için cincopa.com sitesinden yaralanabilirsiniz. Ayrıca, resimlerinizden galeri oluşturma ve video barındırma hizmetlerinden de ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz. Tüm araçların daha farklı özelliklerini kullanabilmek için ücretli versiyonlarını satın alabilirsiniz

4Royalty Free Müzik & Sesler: Ücretsiz müzik kaynaklarına ulaşmak ve yasal yollarla müzikleri kullanabilmek için yararlanabileceğiniz diğer bir kaynak sitedir.
5 Smartsound.com: Ücretsiz müzik eserlerini aramanıza ve özelleştirmenize yardımcı olmaktadır.
Aşağıda telif ücretsiz ve yaratıcı ortak tabanlı müzik ve ses efektlerini bulabileceğiniz bağlantıların bir listesi bulunmaktadır. Bunlardan herhangi birini kullanmaya karar verirseniz kullandığınız içeriğin kaynağını belirtmeniz gerekir. Sesler veya müziklerden herhangi birini animasyonlarınızda veya videolarınızda kullanılabilirsiniz.

Ses efektleri

Adobe Ses Efektleri  http://offers.adobe.com/en/na/audition/offers/audition_dlc/AdobeAuditionDLCSFX.html?cq_ck=1407955238126&wcmmode=disabled

Freesound  http://freesound.org

Ücretsiz SFX  http://www.freesfx.co.uk

Sesli İncil  http://soundbible.com

Medya Kolajı  http://www.mediacollege.com/downloads/sound-effects/

Müzik

Ücretsiz Müzik Arşivi http://freemusicarchive.org/curator/creative_commons/

Ben Ses http://www.bensound.com

Adobe Müzik Döngüleri  http://offers.adobe.com/en/na/audition/offers/audition_dlc/AdobeAuditionDLCSFX.html?cq_ck=1407955238126&wcmmode=disabled

 

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: