Windows 10 Bölünmüş Ekran Özelliğini Kullanın

Windows 10 Snap Assist özelliği, ekranı birden fazla bölerek, daha fazla uygulamayı kolayca kullanmanıza olanak tanıyan harika bir özelliktir.

Windows 7 ve Windows 8′ de de kullanılan bu özellik, Windows 10’la birlikte daha da geliştirlmiş olarak, kullanıcıların araçlarını daha verimli kullanmalarına olanak tanımaktadır.

Snap Assist’i kullanmak çok kolaydır. Yapmanız gereken kullandığınız tarayıcı yada dosya üzerinde pencere başlık çubuğuna tıklamak ve fareyi basılı tutmaktır. Fare basılı iken ekranı sağa yada sola doğru çektiğinizde, otomatik olarak ortaya çıkan şeffaf ekranı, istenilen bölgede, doğru noktaya bırakmaktır.

Aynı işlemi bir başka tarayıcıda daha tekrarladığınızda; iki ayrı pencereyi rahatlıkla izleyebilirsiniz

İki farklı tarayıcıyı veya dosyayı aynı bölünmüş ekran üzerinde kullanmak, yaptığınız işlemle ilgili düşüncelerinizi geliştirir, veriminizi artırır. Bölünmüş ekranları sağdan ve soldan çekerek daraltabilir, alt ve üstlere çekerek boyutlarını küçültebilirsiniz. İsterseniz, daha fazla ekranı aynı yöntemle çoğaltabilirsiniz.

Snap Assist uygulaması sadece bölünmüş ekran yapmakla da sınırlı değil.örneğin; Masaüstünde Microsoft Word dosyası düzenlerken, herhangi bir siteden Word dosya üzerine resim yada bir yazının bir bölümünü kolaylıkla aktarabiliyorsunuz.

Uygulamayı fare ile yakaladığınızda , Snap Assist’in açılmasını sağ göreceksiniz . Size açık uygulamalarınızın bazı küçük resimlerini gösterir ve bunları tıklayarak diğer ekrana yerleştirebilirsiniz. Gerçekten hızlı ve kolay.

Bölünmüş ekranı sağa yada sola götürmek için fareyi kullanabilirsiniz.Aynı işlemi yapmak için klavye üzerindeki tuşlardan da yararlanabilirsiniz. Ekranı sağa taşımak için klavye üzerinde Windows Tuşu+ sağ ok tuşuna basılı tutun. Ekranı sola çekmek için Windows Tuşu + sol ok tuşuna basılı tutun.

Ekranı yatay yerine dikey olarak da bölebilirsiniz. Klavyede Windows Tuşu + Yukarı ok ekranı yukarıya çıkarır. Windows Tuşu+ aşağı ok ekranı alta indirir.

Bu durum çoklu ekran üretmemize yardımcı olur. Ekran boyutlarını düzenlemek için köşelerden itme-çekme özelliğini kullanmalısınız

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: