Chrome Tarayıcısında Sekmeleri Yönetin

İnternette gezinirken, bazen birbiriyle ilişkili olan onlarca sekmeyi yada o an için bakmamız gereken birbirinden farklı sekmeleri ister-istemez kullandığımız tarayıcıda biriktiriyoruz.

Bu durum bellek tüketimini artıracağı için tarayıcının yavaşlamasına neden olmaktadır. Ayrıca, sekmeler içinde karışıklıklara neden olacağı için aradığımız sekmenin kolayca bulunmasını da zorlaştırmaktadır.
Bilgisayarınızda çalışırken Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız, tarayıcınıza ekleyeceğiniz iki farklı uzantı sayesinde, bellek tüketimini azaltarak, sekmelerinizi kolayca yönetebilirsiniz.
Chrome Web Mağazası OneTab Eklentisi
Bu kullanışlı ve yararlı uzantılardan ilki Chrome OneTab uzantısıdır. Uzantıyı tarayıcınıza kurmak ve kullanmak için buradan Chrome Web Mağazası-OneTab sayfasına gidin ve etkinleştirin. Eklentinin kurulumundan sonra tarayıcınızın sağ üst köşesinde biçiminde bir sembol yerleşecektir. Tarayıcı üzerinde biriken sekmeleri bu sembol üzerinde kontrol edeceksiniz.
Tarayıcınızda biriken sekmeler, bellek tüketimini hızlandırmaktadır. Bu durumda tarayıcı da yavaşlama olacağı için, tüm sekmeleri OneTab sembolüne tıklayarak, yeni açılan OneTab sayfası üzerine kaydedebiliyorsunuz. Kaydedeceğiniz her sekme grubu aynı sayfada barındırılacağı için, aynı zamanda OneTab özelliğini kaydet ve sonra oku şeklinde de kullanabilirsiniz.


Kaydettiğiniz sekmeleri açmak için iki yöntem bulunmaktadır. Kullanmak için sadece tek sekmeyi açacaksanız, sekme üzerine sağ tık yaparak, tarayıcınız üzerinde yeni bir sekmede yada yeni bir sayfada açabilirsiniz. Üst resimde göründüğü gibi, OneTab sayfasında bulunan üst menüden, tüm sekmeleri tarayıcıya geri yükleyebilirsiniz. Menüde bulunan diğer özellikleri de kullanarak, sekmelerinizi daha verimli kullanabilirsiniz. Örneğin; sekmelerinizi yıldızlayarak, diğer sekme grupları içinde daha kolay bulunur yapabilirsiniz. Chrome OneTab eklentisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve daha farklı özelliklerini öğrenmek için buradan bağlantıya tıklayarak, OneTab yardım sayfasından daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
Chrome Web Mağazası Super Tabs eklentisi
Super Tabs eklentisi sekmelerinizi kolayca yönetmenizi sağlayan bir başka Chrome eklentisidir. Temel özelliği sekmeler arasında kolay geçişi sağlamaktır. Özellikle çok fazla sekme eklediğinizde ve sekmelerin adını bulamadığınızda Süper Tabs aradığınız sekme yada sekmeleri kolayca bulmanızı ve işlemlerinizi hızlandırmanızı sağlar.
Süper Tabs Eklentisi Nasıl Kullanılır?
SuperTabs eklentiyi tarayıcınıza kurduğunuzda, sağ üst köşede  kırmızı renkli bir sembol oluşturulur. Tarayıcıda bulunan sekme sayıları da sembol üzerinde otomatik olarak belirtilir. Aradığınız sekmeyi bulmak için sembol üzerine tıklamanız yeterlidir. Sembol üzerine tıkladığınızda sayfada bir ekran açılıyor

Açılan ekran üzerinde tarayıcınızda bulunan tüm sekme adları liste halinde sıralanmaktadır. İstenilen sekme üzerine tıklandığında sekme tarayıcı üzerinde yeniden açılıyor. Çok sayıda sekme varsa ve istenilen sekmeyi bulmakta zorlanıyorsanız, arama penceresinde anahtar kelimeler yazarak, istenilen sekmeyi kolayca bulabiliyorsunuz.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: