Flash Bellek “Disk (F:) içine bir disk yerleştirin” Hatası

USB bellek(Flash bellek); depolama araçlarının çoğalmasıyla birlikte,eskiye göre daha az kullanılmasına rağmen,bir bilgisayar kullanıcısının yanından hiç eksik etmemesi gereken,olmazsa olmaz araçların en başında gelir.

Örneğin; “Windows 10 yükseltme” aracını kullanarak, bir yükleme medyası(USB flash sürücü,DVD veya ISO dosyası)oluşturmak istediğiniz ve aracı çalıştırdınız,diyelim.Bir kaç dakika sonra kullanılacak medyayı seçeceğiniz sayfa geldiğinde;

DVD, artık eskisi kadar sık kullanılmadığı için seçiminizi USB flash sürücü olarak belirlediğinizi varsayalım.Her zaman yedekte tuttuğunuz flash sürücünüzü ortaya çıkararak,bilgisayarınıza taktınız ve Windows yükleme medyası oluşturmak üzere işleme devam ettiniz.Aradan geçen 1,5 – 2 saatlik süreden sonra,ekranda çıkan bir uyarı yazısı sizi şaşkına çevirebilir.

Uyarı yaklaşık olarak şöyledir.

Sayın kullanıcımız ne olduğunu anlayamadığımız bir hatadan dolayı yüklemeye çalıştığınız Medya Sürücü Dosyası oluşturulamamıştır.

Bu durum biraz sıkıcı olabilir ancak, yeni bir deneyim daha kazanmanın zamanıdır,diyerek bir araştırma girişirsiniz.Hemen burada devreye girelim ve sizi sıkıntıdan bir an önce kurtaralım.Yapmanız gereken,doğrudan flash belleğinizi kontrol etmelisiniz. Flash belleği açmaya çalıştığınızda,

Lütfe,çıkarılabilir Disk(F) içine bir disk yerleştirin,uyrı ekranı açılıyorsa,büyük olasılıkla disk hatası oluşmuştur.Genelde böyle durumlarda “Bu diskin işi bitmiş” denilerek,çöpe atılır.

Durun… Fash belleğinizi çöpe atmayın! Bu hatayı giderecek bir çözüm yolu bulunmaktadır.Altta verilen öneriyi inceleyin ve deneyin.Zaten disk bozulmuşsa,yöntemi denedikten sonra çözüm olmazsa,atarsınız.

Disk yerleştirme hatasını iki aşamalı bir yöntemle giderebilirsiniz.

İlk Aşama:

Başlangıç’ta Komut İstemi’ni açın ve CMD ekranına,” diskpart” yazdıktan sonra entere basın.Açılan ekranda,

Microsoft Window[ Versiyon 10.9.16299.125 ] ( c ) 2017 Microsoft Corporation.Tüm hakları saklıdır.

C: user/kullanıcı/diskpart

biçiminde bir açıklama görünürse,devamına bir boşluk bırakın ve “list disk” yazdıktan sonra enter’e basın.

Ekranda,bilgisayarınızda bulunan disklerin tamamı görünecektir.Flash belleğinize ait bir disk bağlantısı varsa, genellikle,

DİSK1 Çevrim içi…

biçiminde görünür.Hatayı oluşturan bu dizeyi silmek için komut satırına ” Select Disk1″ komutunu yazın ve enter’e basın

Daha sonra CMD’ye ” Clean ” yazın ve enter’e basın.Hatanın giderildiğini ve falash belleğin biçimlendirilmesi gerektiğini bildiren bir pencere açıldıktan sonra komut istemini kapatın.Şimdi flash belleği bilgisayarda bölüm açma ve biçimlendirme aşamasına geçelim.

İkinci Aşama:

Başlat> aramaya ” Bilgisayar Yönetimi ” yazın ve tıklayın.

Bilgisayar Yönetimi sayfasında sol tarafta bulunan menü listesinde, ” Disk Yönetimi ” sekmesini açın.Açılan ekranda bilgisayarınızda bulunan sürücülerin bölümlerini göreceksinız.Flash bellek bölümü alt tarafta ve ” Ayrılmamış ” olRk görünüyor.Burada mausunuza sağ tık yapın ve ” Yeni basit birim” sekmesini açın.Karşınıza Yeni basit birim oluşturma sihirbazı gelecek.Sihirbaz üzerinde ” İleri” düğmesine basın ve devam edin.

Flash belleğinize bir ad verin ve “İleri” düğmesiyle devam edin.

Filash bellek bilgisayar.disk bölümü oluşturuldu.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

7 Responses

 1. ihsan dedi ki:

  normalde hiç tenezzül etmem yorum yazmaya ama gerçekten beni saatlerce internette çözüm aramaktan kurtardın. hayatımda gördüğüm en temiz dilde ve açıklayıcı yazılmış eksiksiz rehber olabilir teşekkürler.

 2. Berke dedi ki:

  cok teşekkürler

 3. Ahmet Soğuksu dedi ki:

  aynı bahsettiğiniz hatayı alıyorum. clean dediğimde de medya yok şeklinde hata veriyor. disk yöneticisinden harf değiştirmek dışında başka bir şey yapamıyorum. USB Disk kendi kendine bu hale geldi arabanın teybine takılıydı bir anda teyp görmemeye başladı, bilgisayar cd/rom sürücüsü gibi algılıyor, lütfen disk takın diyor. onlarca program denedim bir işe yaramadı. Hi-Level Smart 16gb. Kaldırıp atayım mı yoksa şunu da dene dediğiniz bir yöntem var mı?

 4. sanane dedi ki:

  hi level pişmanlıktır. sorunun çözümü yok, Allah belalarını versin

 5. remzisari dedi ki:

  gerçekten işe yaradı teşekkürü borç bilirim 🙂 Ayrıca siteme beklerim egitimslayt.com

 6. tyju123123erhan dedi ki:

  teşekkürler. Çözüm olumlu.

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: