Dosya uzantılarını Programsız düzenleyin

Windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarınızda, açılmayan dosyalarla ilgili sorunları gidermek için farklı yazılımları ve programları kullanarak çözüm bulabilirsiniz.

Örneğin; .spj uzantılı bir dosyayı açamadığınızda ilk yapacağınız iş, internet üzerinden dosya uzantılarını açan bir program araştırmasına girişmektir. Bu alanda FileViewPro yazılımı oldukça etkilidir. Ancak, ücretsiz deneme sürümü istenilen sonucu vermemektedir. Bu durumda programın ücretli versiyonunu indirmeniz gerekmektedir.

Herhangi bir dosyanın uzantısını Windows varsayılan ayarlarda” Yeniden adlandır” yoluyla yaptığınızda, yapılan değişiklik sadece dosya adını değiştirmektedir. Uzantı adı sabit kaldığı için yapılan değişikliğin yararı olmamaktadır.

Aslında, açılmayan dosyalarla ilgili sorunu kolay yoldan çözmek için Microsoft bize olanak tanımaktadır. Program araştırmasına girişmeden önce bu yöntemi kolayca deneyebilir, her türden dosyanın uzantısını herhangi bir programa gereksinim duymadan değiştirebilirsiniz.

Content for the tab Windows 10’da Klasör Seçeneklerini düzenleyin

Farklı türdeki dosya uzantılarını açmak için yapmanız gereken “Klasör Seçenekleri” (Windows 10′ da “Dosya Gezgini Seçenekleri“) üzerinde basit bir düzenleme yapmak ve onaylamaktır.

Bu bilgisayar” yada “Bilgisayarım” üzerine tıkladıktan sonra üst menüde bulanan “görünüm” sekmesini açın. En sağda bulunan Seçeneklere tıklayın. Klasör ve arama seçeneklerini değiştir sekmesini açtığınızda, karşınıza Dosya Gezgini Seçenekleri açılacak. Burada “Görünüm” sekmesini açın

Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” sekmesinin önünde bulunan “tik” işaretini kaldırın ve tamam butonuna basın.

Bundan sonra yapmanız gereken açamadığınız dosya uzantısını değiştirmek ve kullanmak olacaktır.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: