Fotoğraflarınızın Küçük Hasarlarını Düzeltin

Digital fotoğraf çekilmeyen yıllardan kalan fotoğraflarınızı klasik fotoğraf albümlerinden çıkarın ve elden geçirerek düzenleyin. Eski resimleriniz yine albümlerinde kalsın.

Düzenlediğiniz bu değerli anlarınız üzerindeoluşan ufak-tefek küçük hasarları düzelterek,(kırılma izi,lekeler,renk solukluğu gibi..) ve bilgisayarınızda yada  FlickrGoogle fotoğraflar  yada Microsoft fotograf gibi digital ortamlarda saklayınız.

Eski fotoğraflarınızın üzerinde bulunan küçük hasarları gidermek için çok sayıda ücretli fotoğraf düzenleme araçlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz düzenlemek için Windows resim düzenleme araçlarını, Photoshop express aracını yada Google-Nik Collection aracını kullanabilirsiniz.Ancak, küçük hasarları gidermek için oldukça başarılı bir araç olan Gimp’i de deneyebilirsiniz.Kullanımı kolay ve ücretsiz olan Gimp ile daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı düzenlemek için hazırsanız başlayalım.

Öncelikle resimlerinizi piksel ayarları düzgün olan bir tarayıcıdan yüklemeden önce üzerinde bulunan toz zerreciklerini dikkatli bir biçimde kuru bir bez ile temizlemelisiniz.Tarayıcın cam yüzeyini de temizledikten sonra fotoğraflarınızı bilgisayarınıza yükleyiniz.

Daha sonra buradan http://www.gimp.org/ bağlantısına tıklayarak,işletim sisteminize uygun olan programı sitesinden indirin ve bilgisayarınıza kurun.Programın ana dili İngilizcedir.Ama arayüz Türkçe açıklama yapıyor.Onun içinde kullanımda sıkıntı çekmezsiniz.

Programı kurduktan sonra Dosya üzerinden hasarlı fotografınızı seçin ve arayüze yükleyin..

Mausunuzu fotograf üzerinde ki hasarlı bölüme götürün ve H tuşuna basılı tutarak iyileştirme aracını etkinleştirin.

Renk ayarları için bozuk satıhın sağından veya solundan bir alana Ctrl+ tıklayarak renkleri düzeltin..Daha genil alan düzenlemeri için araç seçeneklerinden” boyut” kısmını bulun ve daha büyük fırçalar kullanın

Tonlama yapmak için üst menüde renkler sekmesine tıklayın ve Eğriler seçin.Açılan kutuda yay ayarları ile oynayarak,istediğiniz tonu belirleyin.

Üst menü sekmelerini karıştırarak daha farklı düzenlemeler yapabilirsiniz.İşiniz bittikten sonra “Dışa Aktar”seçeneğiyle düzenlemiş olduğunuz resminizi bilgisayarınıza kaydedin.

PageSpeed Insights  web siteleri resim optimizasyonu için Gimp resim düzenleme aracını önermektedir. Gimp resim düzenleme aracı ile resimlerinizi optimize edebilir ve web sitenizde kullanabilirsiniz.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

%d blogcu bunu beğendi: