Facebook Hesabınızı Güvenli Kullanın

Facebook, milyonlarca insanın birbirleriyle iletişim kurmaları için farklı özellikleri (arkadaş ekleme, grup kurma, mesajlaşma, makale, görsel resimler ve video etkinlikleri paylaşma…gibi) barındıran bir Sosyal Medya ağıdır.

Kötü amaçlı kişi veya uygulamaların insanlara verdiği zarar ve sıkıntılarla ilgili yaşanmış olan hikayelerden bir yada birkaçını mutlaka duymuş veya okumuşsunuzdur. Belki de böylesine kötü bir deneyimi yaşamışta olabilirsiniz.

Bu durumdan yararlanmak isteyen kötü amaçlı kişiler ve uygulamalar, güvenlik açığı buldukları paylaşımcılar için büyük tehditler oluşturarak, amaçları doğrultusunda insanların maddi ve manevi zararlar görmelerine neden olmaktadırlar.

Burada endişelenmeniz gereken çok daha önemli konularda bulunmaktadır. Kötü amaçlı yazılımlar ve uygulamaları kullananlar, Facebook hesabınızın erişimini ele geçirmek için mümkün olan her türlü yöntemi çekinmeden kullanmaktadırlar. Bu yöntemlerin başlıcaları Keyloggers, Kimlik avı, kötü amaçlı bağlantılar, zayıf şifreler, zayıf güvenlik sorusu, sahte hesaplar biçiminde sıralanmaktadır.

Bu yollarla hesabınızı ele geçirmek için öncelikle, e-posta hesabınız ve hesap bilgilerinizi, telefon numaranızı ve bilgilerinizi, bulunduğunuz konum bilgilerini öğrenmek ve bu bilgilerden yararlanmak yollarını kullanmaktadırlar.

Diğer bir yöntemde, arşivlenen iletilerinizi, geçmişte yapmış olduğunuz sohbet günlüklerinizi, arkadaşlarınızla ve akrabalarınızla kullanmış olduğunuz bağlantılarınızdan yararlanarak, size zarar vermeyi iş edinmiş olan bilgisayar korsanlarıdır. Daha da kötüsü, bu bilgileri kullanarak, akrabalarınızı ve arkadaşlarınızı da sanki sizinle ilişki kuruluyormuş hissini vererek, dolandırıyor olmalarıdır.

Facebook, bu durumun farkındadır ve sosyal ağı kullanan üyelerinin güvenliğini korumak için farklı önlemler almaktadır. Aldığı bu önlemleri de üyelerine aktarmaktadır. Dahası da var Facebook, üyelerinin alacakları önlemlerin yanı sıra önlemleri nasıl kullanmaları gerektiğini belirten yöntemlerini de paylaşmaktadır. Ne var ki, kullanıcıların büyük bir çoğunluğu bu uyarıları çok fazla ciddiye almadıkları için veya üşendikleri için görmezlikten gelmektedirler.

Facebook, konu ile ilgili olarak basit bir sihirbaz aracı kullanma yoluyla, Facebook hesaplarının güvenliğini artırmaya yönelik bir uyarı kampanyası başlattı. Kampanya sonuçlarında çok ilginç bilgilere de ulaşılmış ve bu bilgileri de paylaşmıştır. Araştırma sonuçlarına göre en etkili sonuç, Facebook kullanıcılarının %90 gibi büyük bir bölümünün acemi olduğu ve hesaplarını güvenli hale getirme hakkında bilgileri olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Bu durum karşısında Facebook güvenlik sihirbazı bir güvenlik kontrolü oluşturmanıza ve tüm giriş bilgilerini gözden geçirerek, alternatif bir e-posta hesabı eklemenize olanak tanımaktadır.

“Güvenlik bilgilerini güncelle” sihirbazını kullanarak, Facebook profilinizle ilgili tüm oturum açma bilgilerini güncelleyebilir ve önlem alabilirsiniz. Yapmanız gereken hesabınıza giriş yaptıktan sonra,

Ana sayfa>>Ayarlar yolunu izlemek ve Genel Hesap Ayarları sayfasına ulaşmaktır. Bu sayfadan başlayarak, Genel sekmesi altında bulunan “Gizlilik ve Giriş “sekmesini daha sonrada “Gizlilik sekmesini açarak, tüm bilgileri dikkatle okumak ve kendinizce doğru olan seçenekleri belirlemektir.

Hesabınızı Hackerlerden ve Spammerslerden Koruyun

Facebook hesabınızı güvenli kullanmak için iyi bilmeniz ve uygulamanız gereken Facebook güvenlik önlemlerinden birkaçını altta sıraladım. Bu önerileri dikkatlice okuyun ve uygulayın.

  • “Hesap Ayarları” alanında zamandan kaçınmayın ve Facebook güvenlik önlemlerinin nasıl çalıştığını iyi öğrenin. Daha sonra “ah- vah” edinerek, pişman olmaktan daha iyidir.
  • Cep telefonunuzdan Facebook oturum açma uyarıları için kayıt olun. Facebook, telefonunuza anında giriş bildirileri ücretsiz göndermektedir. Ayrıca, giriş sorunlarında telefonla doğrulama yoluyla şifrenizi hızlı şekilde güncelleyebilirsiniz.
  • Facebook hesabınıza birden fazla e-posta kaydederek, giriş güvenliğinizi artırın. Herhangi bir giriş sorununda farklı e-postalardan doğrulama yaparak, şifrenizi güvenli bir biçimde güncelleyebilirsiniz.
  • Facebook kullanıcı adınızı ve parolanızı yazmadan önce mutlaka adres çubuğunu kontrol edin. Facebook’a benzeyen çok sayıda site bulunmaktadır. Kötü niyetli kişilerce hazırlanan sahte Facebook görüntülü siteler, temel bilgilerinize ulaşmak için her türlü fırsattan yararlanmaktadırlar.
  • Herhangi bir şüpheli bağlantıya ve aniden açılan Java komut istemi sayfalarına dokunmayın – tıklamayın. Emin olmadığınız ve güvenemediğiniz bir uygulamayı etkinleştirmeyin
  • Facebook’a hesap açmak için devamlı kullanmadığınız bir e-posta ve kimsenin bilmediği bir kullanıcı adıyla hesap açın.
  • Facebook Güvenlik merkezine sık uğrayın ve bilgileri dikkatlice okuyun
  • Hiç kullanmadığınız gereksiz uygulamaları, oyunları ve üçüncü parti uygulamaları hesabınızdan kaldırın
  • Facebook, üçüncü taraf sitelerindeki kullanıcı adlarını ve şifrelerini sormayan bir Facebook API bağlantısı kullanmaktadır. Facebook hesabınızı kullanarak, hesap oluşturmanızı isteyen ve Facebook kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazmanızı isteyen sitelere kanmayın

Sonuç olarak, Facebook hesabınızı güvenle kullanmak için şifrenizi ve kullanıcı adınızı kimseyle paylaşmayın. Özel bilgilerinizi paylaşmayın. Banka şifrelerinizi otomatik olarak kaydet seçeneği ile tarayıcınıza kaydetmeyin

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: