Kırık Link Denetleyiciler – Sinlenbec

Kırık Link Denetleyiciler

Bir web sitesini oluşturabilmek için arka planda onlarca konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bazen bu da yeterli gelmeyebilir.

Ortaya çıkan sorunları çözmek yada geliştirici fikirleri sitenize uygulayabilmek için farklı bilgilere de ulaşmayı başarmalısınız .Kısacası, yeni fikirlere ve gelişmelere karşı açık olmalı ve kendinizle birlikte sitenizi de  zaman içinde oluşan değişimlere karşı güncelleyebilmelisiniz.

Bir web sitesine makale yazmak, yazılan makaleye birkaç resim eklemek, yazıya yada yazı içinde bağlantı linkleri oluşturmak ve makaleyi yayınlamak, işin görünen kısmıdır .Arka planda yapılacak küçücük bir hata, büyük hataların oluşmasına ve onca emek ve zamanın boşa geçmesine neden olabilir.

Bu hataların başını da “Kırık Link” hataları çekmektedir. içerik hazırlarken verilen bir yanlış bağlantı hatası yada verdiğiniz bağlantıda ki sitenin sonradan erişilemez durumda olması, yüklenen bir resimde farklı nedenlerle oluşabilecek bağlantı hataları, arama motorlarında siteniz için olumsuzlukların rapor edilmesi anlamını taşır. Kullanıcıların, verilen bağlantılara ulaşamaması, sitenize olan ilgiyi düşürebilir.

Kırık Link hatalarını kontrol etmek ve hataları gidermek için onlarca-yüzlerce hatta binlerce sayfayı tek tek gözden geçirmek, hiçte kolay bir iş değildir. Ancak, bu hataları bulmak ve düzenlemek için web ortamında farklı özelliklerde eklentiye ve web aracına ulaşmak artık çok kolay. Üstelik tek bir tıklamayla onlarca hatayı liste halinde sunan bu araçlar,düzenleyilerin işleri çok kolaylaştırmaktadır.

Bu araçlardan öne çıkan Bağlantı Denetleyicilerden oluşturduğumuz listeyi inceleyiniz.

1. W3 Bağlantı Denetleyici


W3C Link Checker’a gidin  ve web sitenizin URL’sini arama penceresine girin.Seçeneklerini belirleyin ve “Kontrol” butonuna basın.Bir kaç dakikalık bir tarama sonucunda sitenize oluşan hatalar, liste halinde önünüze gelecektir.
2. Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog ,  Windows, Mac ve Ubuntu için bağımsız bir masaüstü uygulamasıdır.

Screaming Frog, aracı kullanabilmek için yazılımın ücretli yada ücretsiz sürümünü masaüstüne indirip-kurmanınz gerekmektedir.Programı kurduktan sonra web sitenizin URL’sini girerek, taratabilirsiniz. Bu taratma işlemi birkaç dakika içinde tamamlanacaktır.Ortalama bir web sitesi için ücretsiz sürüm yeterli gelebilir.
3. Google Web Yöneticisi Araçları

Sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları ile doğrulamak, sitenizin Google tarafından nasıl algılandığını anlamanın en iyi yoludur. Google, sitenizde kırık bağlantılar bulduğunda, Web Yöneticisi Araçları gösterge tablosu üzerinden ” tarama hataları ” olarak, bildirilir.

Tarama Hataları sayfasına ulaşmak için Google Web Yöneticisi Araçları sayfasında View detailssekmesine tıklayın.Karşınıza gelen sayfada Tarama Hatalarını Göster butonuna basarak, oluşan hatalara ulaşabilirsiniz.
4. Link Checker .

Kullanımı kolay olan  LinkChecker aracı, Web Yöneticisi Bağlantısı Denetleyicisidir.  Masaüstü uygulamalarını ve alternatif etkinliklerini kullanabilirsiniz.
5. WordPress kullanıcıları, kırık bağlantı hatalarını gidermek için sitelerinde Broken Link Checker eklentisini kullanabilirler. Bu eklenti; sayfaları, yorumları ve özel alanları dahi inceler.

Eklentiyi online kullanmak için buradan brokenlinkcheck.com/ adresine gidin
6. Alternatif tarama için drlinkcheck.com sitesini de deneyebilirsiniz

Sonuç olarak:

Siteniz için doğru olan aracı seçmeniz ve kullanmanız önemlidir.kırık link hataları olan bir site arama motorları tarafından gözardı edileceğinden önemli bir kayıp olacaktır.

Sitenize giren kullanıcılarınız, karmaşık bir yapıdan faydalanamayacakları gibi,bir daha sitenize dönüş yapmayacaklardır.

Araçları kullanırken amacınız, sadece kırık linkleri araştırmak ve hataları gidermekle sınırlı kalmamalıdır.Ortaya çıkan hataları gidermek yanında, siteyi daha kullanır hale getirmekte misyonunuz olmalıdır.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: