Microsoft Word Dosya’da Metin Üzerinde Harf Düzeltme – Sinlenbec

Microsoft Word Dosya’da Metin Üzerinde Harf Düzeltme

Microsoft Word belgede içerik düzenlemesi yaparken, metin içinde bir kelimenin ilk harfini büyük harfle yazmanız gerektiğinde yada vurgu yapmak için bir kelimeyi yada söz öbeğini büyük harfle yazmanız gerektiğinde, genellikle CapsLk tuşu kullanılır.

Bir metni düzenlerken CapsLk tuşunu kapatmayı unuttuğunuzda yazının devamı haliyle büyük harfle devam edecektir. Bir kaç satır yada daha fazla yazdıktan sonra yapılan hatayı fark ettiğinizde hemen canınızı sıkılır, moraliniz bozulabilir.Aynı durum büyük harfle yazmanız gereken bir içeriği dalgınlıkla küçük harfle yazdığınızda da ortaya çıkabilir.

Çünkü; yazdığınız onca söz öbeğini yeniden yazmak zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu durum, tüm dikkatinizin dağılmasına ve içeriğin akışını engellemesine neden olabileceği gibi, aynı anda bir zaman kaybına da neden olmaktadır.

Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman, hiç moralinizi bozmayın. Çünki; herhangi bir metni, tümceyi, söz öbeklerini yada paragrafı yeniden yazmak yerine yeniden düzenlemek için kullanabileceğiniz çok kolay hızlı bir bir çözüm yolu bulunmaktadır.

Bir Word belgesindeki metni büyük/küçük harf olarak yeniden düzenlemek için, Word belgenin “Giriş” sayfasında olduğunuzu kontrol edin.

Daha sonra değiştirilmesi istenen metni seçtikten sonra mausla taratın ve resimde görüldüğü gibi en sağda bulunan Aa sembolüyle gösterilen Tümce düzeni penceresini açın. Açılır menüden istediğiniz harf türünü seçerek metin düzenlemenizi gerçekleştirin.

*Küçük Harf sekmesiyle büyük harfle yazılan metinlerinizi küçük harfle yazılan metne dönüştürebilirsiniz.

*Büyük harf sekmesiyle, küçük harfle yazılan metinlerinizi büyük harf le yazılan metne dönüştürebilirsiniz.

*Her Sözcüğü Büyük Harfle Başlat sekmesinde, metin içinde bulunan tüm sözcüklerin ilk harfini büyük harfle yazılan sözcüğe dönüştürebilirsiniz.

*TOGGLE Case : Her sözcüğün ilk harfini küçük harfe ve diğer harflerin büyük harfle yazılmasına dönüştürebilirsiniz.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: