Resim Boyutunu Büyütme Yöntemleri – Sinlenbec

Resim Boyutunu Büyütme Yöntemleri

Sitenizde kullanmak veya ödev hazırlamak,sunum dosyası düzenlemek gibi amaçlar için bilgisayar üzerinde barındırdığınız dosyalarındaki resimlerinizi kullandığınız yere ve amacına  göre yeniden boyutlandırmak ve düzenlemek isteyebilirsiniz.
Resim boyutunu büyük bir resimden daha küçük bir boyuta düşürmek için internet ortamında yüzlerce kaynağa kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Ancak,aynı işlemi resim boyutu büyütmeye gelince durum biraz sıkıntılı gibi görünüyor.
Büyük boyutlu resimleri küçük boyutlara düşürürken kalite kaybı kullanılan araca ve kullanan kişinin becerisine bağlı olarak neredeyse sıfır hatayla yapılabiliyor.Fakat küçük boyutlu bir resmi büyük boyutlu yapmak hemen hemen imkansız gibi görünse de( İnternet ortamında boyut büyütmenin imkansız olduğunu savunanların sayısı bir hayli fazla..) tamamen çözümsüz değil.En azından küçük bir kayıpla tam kalitede de olmasa da resim boyutunu istenen ölçülerde yada yaklaşık büyütebiliriz.
Resim boyutunu büyütmek için kullanabileceğimiz bir kaç programı ve elle yapabileceğimiz bir kaç yöntemi yazı içeriğinin devamında bulacaksınız.
Yazının içeriğinde temel olarak resim boyutunu büyütmekle ilgili bilgilerin bulunması resim boyutunu küçültme yöntemleri göz ardı ediliyor anlamı taşımamalıdır.Çünkü;manuel yada programla yapılan resim boyutu büyütme işlemlerinin tersi zaten resmin boyutunu küçültme işlemleridir.
Resim boyutunu büyütme ve küçültme yöntemleri:
Manuel Düzenleme
Paint Dosyası: Bilgisayar kurulumu ile birlikte gelen paint dosyası resim boyutu düzenlemesi için kullanabileceğimiz en pratik ve hızlı araçtır.Düzenlemesi düşünülen resim üzerine sağ/tık yaparak düzenle sekmesinden paint dosyasında resmi açın.

Resim Boyutunu Büyütme Yöntemleri

Menüde bulunan “Yeniden boyutlandır” sekmesine gidin ve boyutlandırma penceresinde piksel ayarlarını değiştirin.
Microsoft Office Word Dosyası : Hiç bir programa ihtiyaç duymadan ve kalitesini düşürmeden resim boyutlandırabileceğiniz bir yöntemi bize aslında Ofis_word dosyası sağlıyor. Üstelik kalite kaybı da yok denecek kadar az oluyor.

Resim Boyutunu Büyütme Yöntemleri

Tek yapılması gereken boyutlandırılacak resmi eklemek ve resmin üzerine tıkladıktan sonra yanlardan ve köşelerden resmi aşağı/yukarı ve sağa/sola açmaktır.Buradaki boyutlandırmada ölçüyü göz ayarlarınızla yapacaksınız.İstenilen boyutu yakaladıktan sonra paint dosyasında açıyor ve gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra jpg formatında kaydediyorsunuz.
Online Düzenleme :
Online resim boyutlandırma uygulaması için  Canva Fotograf Editörü mutlaka denemelisiniz. Kullanımı kolay ve Türkçe olan siteye sosyal ağ bağlantınızla yada e-posta adresinize gelen aktivasyondan sonra giriş yaparak, resimlerinizi online olarak büyük boyutlarda kayıpsız  olarak düzenleyebiliyorsunuz.
Program kullanma:
Resim boyutlarını program kullanarak düzenlemek için kullanabileceğiniz onlarca programı google’a aratarak ulaşabilirsiniz.
Adobe Photoshop : Profesyonel düzeyde resim düzenlemek ve resim boyutunu büyütmek için kullanabileceğiniz en etkili programların başında Adobe Photoshop gelmektedir.Programın farklı ve ücretli versiyonları hakkında bilgi edinmek yada satın almak için buradan adobe.com sitesine gidiniz.
Adobe-ürün deneme sürümlerini incelemek ve denemek için adobe.com/tr/downloads.html  sayfasını ziyaret ediniz.
Adobe.com tarafından serbest bırakılan Photoshop CS2 9.0.2 sürümünü ücretsiz olarak adobe.com sitesinden indirebilirsiniz.
PIXresizer :Resim düzenleme alanında kolay ve pratik kullanımıyla öne çıkan program sayesinde JPEG,GIF,BMP,PNG,TIFE formatlarında düzenlemeler yapabilrsiniz.Resim boyutlandırma konusunda oldukça başarılı olan programla boyut büyütmede kayıp oranı yok denecek kadar az oluyor.Programı buradan indirerek kullanabilirsiniz.
PhotoZoom : Ashampoo aracı ile görüntü büyütmede istediğiniz kaliteyi yakalayabilir, görüntüleri afiş boyutunda düzenleyebilirsiniz.Program hakkında daha fazla bilgi edinmek ve programı kullanmak için  buradan site ana sayfasına gidin.
BenVista : Ücretsiz olarak deneyebileceğiniz programları indirmenize olanak sağlayan BenVista programı resim boyutu büyütme de çok başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz bir kaynak sitedir.Profesyonel ve ev düzeyinde sunduğu programları deneyerek kullanmalısınız.Site ana sayfasına buradan gidin ve kullanın

GIMP: Resimlerinizin küçük hatalarını gidermek ve yeniden boyutlandırmak dışında bir çok farklı özelliğinden yararlanabileceğiniz ücretsiz bir web aracıdır.Denemenizi ve kullanmanızı öneririz.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: