Sağ Tık Menüsüne Resim Boyutlandır Sekmesi Ekleyin – Sinlenbec

Sağ Tık Menüsüne Resim Boyutlandır Sekmesi Ekleyin

Microsoft Paint, resmi kırpma, renklendirme, resmi tam açıyla döndürme, kısmi boyutlandırma … gibi özellikleri nedeniyle kullanıcıların en çok kullandığı araçlardan olma özelliğini sürdürmektedir.

Windows 10 işletim sistemi, Sonbahar güncellemesi birçok yenilikle birlikte geldi. Bu yenilikler arasında WindowsFotoğraflarda resim döndürme, büyütmeküçültme ve resmi kırpma gibi özellikleri bulundurmasıdır. Aynı işlevler Microsoft Word ve Microsoft Paint 3D ile düzenle araçlarında da bulunmaktadır

Genel beklenti, bu araçlarda gelişmiş bir boyutlandırma aracının yer almasıydı. Ancak, beklenen olmadı. Umudumuz. Bundan sonraki güncellemelerde bu alandaki boşluğun doldurulması ve gelişmiş bir boyutlandırma aracının, herhangi bir yazılım arayışına girmeden Windows üzerinde barındırılıyor olmasıdır.

Microsoft Paint resim düzenleme aracı, gelişmiş üçüncü taraf araçlara göre daha basit kalmasına rağmen, Windows‘un önceki sürümlerinde olduğu gibi Windows 10 üzerinde de en yoğun kullanılan resim düzenleme aracı olarak öne çıkmaktadır.Bu kadar etkin kullanılmasına rağmen, Microsoft, Windows’un son sürümlerinde Paint’i kaldıracağını açıkladı. Bu durumda mutlaka Paint’in yerini dolduracak ve daha gelişmiş bir uygulamanın gelmesi de sürpriz olmayacaktır. Paint, kaldırılsa bile daha uzun süre kullanımının devam edeceği düşünülmektedir.

Microsoft Paint Aracında Resim Boyutlandırma

Resmin üzerine sağ tık yaptıktan sonra açılan menüde “Düzenle” sekmesine açtığınızda, resminiz Paint resim düzenleme sayfasında açılacaktır. Araç çubuğunda Yeniden boyutlandır dedikten sonra açılan küçük ekranda Piksel üzerine tıklayın. Boyutlandırmak istediğiniz resim için yatay veya dikey ölçülerden birisini düzenleyebiliyorsunuz. Hangisini düzenlerseniz, diğer bölüm otomatik olarak piksel boyutunu belirliyor.

Yatay boyutunu 720 piksel genişlikte ayarladığımız resmin dikey boyutu araç tarafından otomatik olarak, 405 piksel yüksekliğinde belirlendi. Resmimizin boyutu 720×405 piksel oldu.

Windows üzerinde, görüntü boyutunu tam ölçüleriyle düzenlemek için arayış içindeyseniz, işinize yarayan hızlı ve kullanımı kolay bir aracı denemenizi önereceğim. Resim Resizer aracının exe. Dosyasını bilgisayarınıza indirip kurduğunuzda, sağ tuş menüsüne bir sekme eklemektedir.Sağ menüye eklenen Resize Pictures sekmesini kullanarak, resimlerinizi hızlı ve kolay şekilde boyutlandırmayı gerçekleştirebilirsiniz.

İndir

Aracı kullanmak için bir resim üzerine sağ tık yapın.Örnek olarak, üstte verdiğimiz resmimizi bu araç üzerinde yeniden boyutlandıracağım

Sağ tık menüsünde “Resize pictures” sekmesini açın. Karşınıza bir pencere gelecek.

Açılan pencerede; boyutlandırma ayarlarını resimde gördüğünüz gibi düzenleyin ve Resize düğmesine tıklayın. Resminiz, düzenlemeyi istediğiniz ebatlarda boyutlandırılmış olarak, düzenlediğiniz remin yanında yer alacaktır.

Örnek boyutlandırmada yatay genişliği 720 piksel ve dikey boyutu da 340 piksel belirledim. Resize düğmesine tıkladığımda da resim 720×340 piksel olarak boyutlandırıldı

Daha farklı özelliklerde kullanabileceğimiz boyutlandırma araçlarını barındırıyorsanız, paylaşmanızı rica ediyorum.

Bu tür bir araçla uğraşmak istemeyenler Google arama penceresine Online resim boyutlandır yazarak arattıklarında, konu ile ilgili onlarca site adresine ulaşarak, düzenlemelerini online olarak yapabilirler.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: