Web Ortamında Ses ve Görüntü Kirliliğini Engelleyin

İnternette sörf yaparken, kullanılan tarayıcı da veya ziyaret edilen web sitelerinde ki bazı uygulamalarhem sıkıcı olmaya başladı. Hem de bu uygulamaların sayısı ve sıklığı da artmaya başladı.

İnternette dolaşırken girdiğiniz bir web sitesinde, ilgilendiğiniz konuya tam odaklanmışken birden neredeyse tüm ekranı kaplayan bir açılır akran reklam sayfası geldiğinde neler hissediyorsunuz?

Yada girdiğiniz web sayfasındayken bir anda hangi sekmeden yada sayfanın neresinden geldiğini anlayamadığınız gürültülü reklam videolarının sesini duyduğunuzda tepkiniz nasıl oluyor? Bu durum sörf yapanlar için haliyle sıkıntı yaratıyor ve bu uygulamaları önlemek için arayış içine girerek, zaman harcıyorlar.

Chrome,Firefox,Opera ve Edge tarayıcılarında ses kapatma ile ilgili olarak, altta verilen önerileri deneyebilirsinizChrome, aniden açılan gürültülü ses videoları için ses kapatma ikonlarını devreye soktu.

  • Firefox tarayıcısı da ses açma/kapatma ikonunu barındırmaktadır.

Önemli Not: Bu yazımızda Chrome ve Firefox tarayıcılar örnek olarak alınmıştır. Üstte verilen özellikleri aynı yöntemi kullanarak, Opera ve Edge tarayıcılarında da uygulayabilirsiniz.

Tarayıcılar üzerinde birden fazla sekme ile çalışırken video sesinin geldiği sekmedeki hoparlör sembolü ile gösterilen ikonu tek tık yaparak, sessiz konuma getirebiliyorsunuz. Ancak, ikonlar bazen çalışmayabiliyor. Yada bazı internet siteleri bu durumun önüne geçmek için farklı yöntemler bulmuş olmalılar ki, bu sitelerde sesi kapatmak bir yana ses kirliliğiyle birlikte görüntü kirliliği de ortaya çıkmaya başladı. Örneğin, sitenin video görüntüsü sayfanın en altında olmasına rağmen, siz sayfanın neresindeyseniz, görüntü oraya geliyor ve bu videonun sesini, tarayıcıdaki ses ikonuna basarak, susturamıyorsunuz. Sesi kapatmak için sayfanın en altına kadar inerek, kaynağından kapatabiliyorsunuz. Görüntü ise, hala gözünüzün önünde durmaya devam edecektir.

Chrome Tarayıcısı:

Tarayıcı adres satırına chrome://flags/#enable-tab-audio-muting yazın ve entere basın

Açılan ekranda belirtilen bölümü Devre dışı bırak/Etkinleştir butonunu kullanabilirsiniz.

Firefox Tarayıcısı:

Firefox tarayıcısı adres satırına about:config yazın ve enter yapı.Daha sonra açılan sayfaya media.autoplay.enabled yazın ve tekrar enter yapın

Açılan sayfada media.autoplay.enabled sekmesine çift tıklayın ve “true” ‘konumunu “False”konumuna çevirin.Bu aşamadan sonra girdiğiniz web sayfalarındaki videoların otomatik oynatılması durdurulacaktır.

Chrome tarayıcısında ve Firefox tarayıcısında sesin açık olduğu sekme üzerine sağ tık yapın.

                 

Açılan küçük ekranda “Sekme sesini kapat” sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır.Sesi tekrar açmak için “Sekmenin sesini aç” üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Tarayıcılarda Reklamları Engelleyin

· *   Chrome tarayıcısına Adblock Plus eklentisini kurarak, reklamları engelleyebilirsiniz.

Firefox tarayıcısı için buradan https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/adblock-plus/ sitesine gidin ve adbock-plus uzantısını tarayıcınıza ekleyin.Uzantıları ekledikten sonra girdiğiniz web sitelerinde reklamları görmeyeceksiniz

Opera Tarayıcısı: Reklam engelleme, tarayıcıda varsayılan olarak bulunmaktadır.

Öne çıkan görseli kaldır

Opera açılış sayfasında, sağ üst köşede bulunan Kolay Kurulum menüsünü açın.Menünün ortasına doğru kaydırıcıyı indirin.Reklam egelle düğmesini açın. Reklamların görünmesini isterseniz, bu düğmeyi kapatmanız yeterli olacaktır.

.ÖNEMLİ: Çok zorunlu olmadıkça eklentileri etkisizleştirmenizde yarar bulunmaktadır. Uzantıları devamlı kullanmak yerine , ihtiyacınız olduğunda etkinlşetirin. Çünkü;tarayıcılarda fazla eklenti kullanmak,tarayıcılarınızı yavaşlatabilir.

Tarayıcılarınızda eklenti üzerine sağ tık yaptığınızda açılan sekmelerde Kaldır/Gizle sekmelerini onaylayabilirsiniz. Yada Ayarlar>>Eklentiler yoluyla uzantılara ulaşabilirsiniz.Eklenti ayarlarında güvendiğiniz siteleri ekleyebilirsiniz. Eklentiyi etkisiz hale getirebilirsiniz.Kullanmak istediğinizde de tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: