Sitenizde Google Slaytlar’ı Paylaşın

Google Drive, Google Slaytlar üzerinde düzenleyeceğiniz slaytlarınızı ve sunumlarınızı web sitenizde yayınlamanıza olanak tanıyan bir Google ürünüdür.

Yazı içeriklerinizde görsellerinizden oluşturacağınız slaytlarınızı, ders etkinliklerinizden oluşturacağınız sunumlarınızı veya çalıştığınız işyeri ile ilgili hazırladığınız iş sunumlarınızı slayt olarak yayınlayabilirsiniz.

Google Slaytlar üzerinde slayt oluşturmak için bir Google hesabınız olmalıdır. Google hesabıoluşturmak kolay ve ücretsizdir. Buradaki bağlantıya tıklayarak kendinize ait bir Google Hesabı oluşturabilirsiniz.

Google Slaytlarda sunum veya slayt oluşturmak için buradan Google Drive hesabınıza giriş yapın. Sol üst köşede bulunan YENİ butonu üzerine tıklatın. Açılan menü çubuğunda Google Slaytlar sekmesine tıklayın

Karşınıza gelen sayfada yönlendirmelere uygun olarak slaytınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Tema arka planını düzenlemek ve değiştirmek isterseniz üst menüde bulunan “Temayı değiştir…” sekmesini açarak sayfanın sağ tarafında oluşan tema bölümünden beğeninize uygun bir temayı özelleştirebilirsiniz

  1. Menü Seçenekleri

Slayt oluşturmaya başlamadan önce, düzenleme sırasında yararlanacağınız araç menülerinin özelliklerini ve nasıl kullanıldıkları hakkında ön bilgi edinmek için çerçeve içine alınmış bölümleri inceleyebilirsiniz. Slayt sayfası eklemek için sol üst köşede bulunan + sembolüne tıklayın ve sayfa ekleyin.

Görünüm Menüsü

Görünüm menüsünden slayt geçiş ayarlarını yapabilirsiniz. Menüyü açtıktan sonra Animasyonlar üzerine tıklayın ve sayfanın sağ tarafında açılan ekranda slayt geçişlerini düzenleyin

2.Menü Seçenekleri

”+” butonuyla yeni slayt sayfaları ekleyebilirsiniz. Yazdır butonuyla slaytlarınızı pdf formatı ile yazdırabilirsiniz. İleri al geri al butonlarıyla düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Ekrana sığdır ve zoom aracıyla slaytınızın boyutlarını düzenleyebilirsiniz.

Metin kutusuyla slaytınıza içerik yazıları döşeyebilirsiniz. Resim ekle butonuyla slaytınıza bilgisayarınızdan yada internetten resim ekleyebilirsiniz.

Slaytınızı düzenledikten sonra yayınlama aşamasına geçebilirsiniz. Bunun için Dosya menüsünde bulunan yayınlama özelliklerinden yararlanacaksınız. Bu özellikler Farklı İndir, Web’de Yayınla ve Sayfa Düzeni sekmeleridir.

Farklı İndir

Dosya menüsünde Farklı İndir sekmesini açtığınızda slayt dosyasını bilgisayarınıza indireceğiniz seçeneklerin bulunduğu bir ekran açılıyor. Bu seçeneklerden Microsoft PowerPoint veya Pdf Dökümanı olarak indir seçeneklerini düşünebilirsiniz

Sayfa Düzeni

Sayfa Düzeni sekmesini açtığınızda sunum ile ilgili değerler optimizizasyonunu yapabilirsiniz. İsterseniz hiçbir değişiklik yapmadan varsayılan değer olan 16:9 değerini kullanabilirsiniz.

Web’te Yayınla

Web’ de yayınla sekmesini açtıktan sonra karşınıza gelen ekranda Bağlantı üzerine tıklayarak, slaytınızın Google Drive sayfa bağlantısına ait linke ulaşabilir ve linki kopyala-yapıştır yaparak sitelerinizde paylaşabilirsiniz.

Slaytınızı web sitenizde yayınlamak isterseniz, Bağlantı sekmesinin yanında bulunan Ekle sekmesini açtıktan sonra açılan ekranda, slaytınızın iframe kodlarına ulaşacaksınız. Kodları kopyalayarak, web sitenizde paylaşabilirsiniz.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: