Sitenizde Ücretsiz Cloudflare SSL Etkinleştirin

Cloudflare CDN(İçerik Dağıtım Ağı) sitenize gelen ziyaretçileri en yakın sunuculara yönlendirerek,sitenizin hızlandırılmasına katkı sağlar.

Cloudflare, web sitelerinin güvenli biçimde ziyaret edilmesi için ücretsiz SSL bağlantısı da sağlamaktadır.

SSL Nedir?

Bir kullanıcının kendi tarayıcısı ile ziyaret ettiği web sitesi arasındaki veri akışını sağlayan internet protokolüdür..

Cloudflare ücretsiz SSL hizmetini kullanabilmeniz için öncelikle bir cloudflare hesabı oluşturmanız ve Cloudflare üzerinde sitenizi etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Sitenizi Cloudflare üzerinde etkinleştirmek için, “Web Sitenizi Cloudflare İle Hızlandırın” başlıklı yazımızı okuyunuz.

Cloudflare SSL Etkinleştirme
Crypto Ayarları

Cloudflare kayıt ve site ekleme işlemlerini tamamladıktan sonra, üst menüde bulunan “Crypto” sembolüne tıklayın.

Açılan pencerenin sol tarafında ki açılır menü de,”Flexible“(Esnek) sekmesini seçin ve kaydırıcınızla birlikte sayfanın alt kısımlarına doğru inin.


Always Use HTTPS kısmındaki butonun kapalı konumunu açık olarak belirtin.Bu düğmenin açık olması http’den https’ye geçişinizin onayıdır.

Cloudflare panel’den Page Rules butonunu açmak ve ziyaretçiler için https yönlendirme işlemini düzenlemektir.

Açılan sayfada Sayfa OluşturucuCreate Page Rule” düğmesine tıklayın

Karşınıza üstteki gibi bir pencere açılacak.Pencerede dikkat etmeniz gereken site URL’sini yıldız(*) sembolleri arasında belirtin ve Then the setting are: altında bulunan sekme penceresinden Always Use HTTPS seçeneğini belirtin ve Save and Deploy(kaydet ve Dağıt) butonuna tıklayarak,kaydı tamamlayın.kurulum işlemi tamamlandı.

WordPress Ayarları

Siteniz WordPress.org üzerindeyse, altta verilen adımları uygulayarak,WordPress yapılandırmasını tamamlayınız.

Genel Ayarlar

Öncelikle admin panel>>Ayarlar>>Genel Ayarlar sayfasına gidiyoruz

sitenin URL bölümünde http ile başlayan alanları https şeklinde düzenleyin

WordPress Eklentiler

Şimdi sıra geldi yapılandırılması gereken eklentilere.Eklenti sayfasına gidin ve Cloudflare ve Cloudflare Flexible SSL eklentilerini sitenize kurun. Cloudflare eklenti ayarlarını açın ve yapılandırmayı tamamlayın.Yapılandırma esnasında Cloudflare IP numaraları istenecektir.

Cloudflare profil sayfanıza giderek, IP numaranızı alın ve gerekli alana yapıştırın.IP numarası giriş işlemi tamamlandıktan sonra eklenti sayfalarında diğer ayarları kendinize göre tamamlayın.

WordPress Yapılandırma Ayarları

Cloudflare yönetici panelinize gidin ve menü dizininde Firewall butonuna tıklayın

Açılan sayfada, sitenizin güvenlik seviyesini ayarlamanız isteniyor. Siteniz,herhangi bir saldırı altında değilse ayarları üstte görüldüğü gibi yapabilirsiniz.Sitenizin saldırı altında olduğunu düşündüğünüzde üstteki ayarlarda düzenleme yapabilirsiniz.

Speed ayarları için menüde bulunan simgeye tıklayın.

Bölümlerden oluşan uzun bir sayfa gelecek karşınıza…üst resimde görülen bölümleri resimdeki gibi ayarlayın ve daha sonra menüde bulunan sembollerden, Caching sembolüne tıklayın.Yine bu sayfada Speed sayfası gibi çok bölümlü uzun bir sayfa açılacak.

Sadece üst bölümlerdeki ayarları düzenlemeniz yeterli olacaktır. Browser Cache Expiration bölümünde zaman ayarlamasını yaparken, sitenize içerik ekleme sıklığını göz önünde tutarak,kendinize göre düzenleyiniz.

WordPress sitenin Cloudflare üzerinden SSL etkinleştirme kurulumu tamamlandı.

SSL Checker (SSL Kontrolü)

Sitenizin Cloudflare üzerinde SSL  kaydının geçerli yada geçersiz olduğunu görmek için buradan SSL Checker linkine tıklayarak, öğrenebilirsiniz. SSL Checker’e girdiğinizde, sayfada bulunan link penceresine sitenizin url‘sini yazın SSL’yi kontrol et düğmesine basın.Kısa süre sonra sitenizin SSL durumunu ve SSL süresini belirten açıklamaları ekranda göreceksiniz.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: