Unused CSS İle CSS dosyalarını Düzenleyin

CSS dosyalarındaki  kullanılmayan CSS’ler web sitenizin genel performansını olumsuz etkileyerek,Google aramalarda sitenizin trafiğinin geriye düşmesine neden olabilir.

Sitelerin geç açılmasının çok sayıda nedeni olabilir.Kullanılmayan CSS’ler bir sitenin geç açılmasındaki en önemli etkenlerden birisidir.Örneğin;sitenizi geliştirmek için eklediğiniz kodları,uygulamaları belirli zamanlarda kaldırdığınızda, stil sayfalarınızda bu kodların izleri kalabilir.Kullanılmayan CSS’ler uygulamalarınıza çok fazla ağırlık yükler.Bu durum sitenizin şişmesine ve geç açılmasına neden olabilir.Sonuç olarak düzenli biçimde sitenizin css dosyalarını kontrol ederek,temizlemelisiniz.

Kullanılmayan CSS’leri Unused CSS ile kaldırabilirsiniz.Unused CSS ;sitenizin css dosyalarındaki kullanılmayan kodları tek tek silmek yerine,düzenli aralıklarla kontrol ederek, süreci otomatikleştirmenizi sağlayan bir araçtır.

Unused CSS Nasıl Kullanılır?

Unused CSS aracı, sitenizi tarayıp otomatik olarak gereksiz CSS kodlarını buluyor, temizliyor ve size yeni ve temiz bir CSS dosyası indirme imkanı veriyor.

Aylık abonelik modeline göre ücretli bir araç olan Unused CSS’yi ücretsiz de kullanabiliyorsunuz.

unused-css.com ana sayfasına giriş yaptıktan sonra kaydınızı tamamlayın

Kayıt sayfanızı doldururken bilgilerinizi tam ve doğru girmelisiniz.Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra sitenizi taratmaya başlayabilirsiniz.Ancak, siteniz tarandıktan sonra oluşturulan CSS dosyalarını ücretsiz kullanıcıların indirmelerine izin verilmiyor.

Sitenizin css kodlarını optimize etmek için sitenizin URL’sini UnusedCSS ana sayfasındaki arama penceresine yazın ve “Kullanılmayan CSS’yi kaldır.” butonuna basın.

Kısa süren bir taramadan sonra CSS dosyaların işlenmekte olduğu bilgisi paylaşılıyor.Sayfanın alt tarafında bulunan bölümde “Email result to (Sonuçları e-postayla gönder)” altında bulunan pencereye e-posta adresinizi yazın “Find all unused CSS (Kullanılmayan tüm CSS’leri bulun)” butonuna tıklayın.

Yeni açılan sayfada CSS dosyalarının hazır olduğunda e-posta adresinize bildirim yapılacağı bilgisi paylaşılıyor. Kullanılmayan CSS dosyaları hazır olduğunda e-posta adresine bildiriliyor. E-posta adresinize gelen bildirimde optimizasyon sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

Sayfaya ulaştıktan sonra “Sonuçları göster” butonuna bastığınızda,sitenizde yapılan optimizasyon sonucunda otomatik olarak kaldırılan kodların,siteniz üzerindeki ön izlemesini görebiliyorsunuz.Ücretsiz kullanıcılar, düzenlenmiş CSS dosyaları indiremediği için hazırlanan sayfa üzerinde “CSS dosyaları” butonuna basarak css dosyalarını sayfanın sol tarafında liste halinde görebilirler.Bağlantılar üzerine tıklayın ve verilen düzenlenmiş kodların yollarını takip ederek,CSS dosyalarını kontrol edin.

Düzenleme yapabilmek için “CSS dosyaları“butonuna tıklayın

Sayfanın sol tarafında düzenlenmiş CSS dosyalarını göreceksiniz.Düzenlemek istediğiniz dosyanın üzerine tıkladığınızda yeşil renkli temizlenmiş kodlarla,kırmızı renkli geçersiz kodların bulunduğu bir pencere açılıyor

Temizlenmiş kodları kopyalayın ve sayfanın üst kısmında bulunan dosya yolunu ftp sunucunuzda takip ederek dosyanıza ulaşın ve kopyaladığınız kodları dosyadaki kodlarla değiştirdikten sonra kaydedin.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: