Windows 10 Uygulamaların Klavye Kısayol’unu Oluşturma – Sinlenbec

Windows 10 Uygulamaların Klavye Kısayol’unu Oluşturma

Windows işletim sistemlerinin değişmesiyle birlikte, eski kullanım alışkanlıkları da değişime uğradı. Windows 10’da önceki sistemlerde uygulamaların kısayolları başlat menüsünde ayarlanabiliyordu.

Windows 10 kullanıcıları, sistem içinde barındırılan uygulamaları kullanmak için, başlat menüsünde açılan fayans döşeme üzerinde bulunan uygulama simgesine yada sol tarafta açılan menü listesinden ilgili uygulamanın simgesine maus ucuyla dokunarak ulaşabiliyorlar. Ancak, bu uygulamaları başlatmanın daha kolay ve daha hızlı bir yolu bulunmaktadır.

Windows, geleneksel programların kısayollarının oluşturulmasına izin verdiği gibi, Windows 10 sürümünde de kullanıcıların uygulamalar için özel klavye kısayolları oluşturmalarına izin veriyor.

Windows 10′ da kullanılan Programlar ile Uygulamalar’ın özel klavye kısayol tuşu oluşturma yöntemleri farklıdır. Programların kısayollarını oluşturmak için, buradan ilgili bağlantıyı açarak, “Masaüstü Programların Özel Klavye Kısayollarını Oluşturma” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Uygulamalarınız için özel klavye kısayolu oluşturma yöntemi

Başlat- arama kutusuna cmd yazın ve ekranda görülen Komut istemi simgesine sağ tıklayın. Yönetici olarak çalıştır’ı seçin ve komut istemi ekranını açın.

Komut satırına Explorer Shell: AppsFolder yazın ve enter’ e basın.

{NOT: Üstte verilen söz öbeğini kopyala-yapıştır yaptığınızda bazen farklı sayfaya yönlendirme yapıyor. Bu durumda sözcükleri kendi klavyanizle komut satırına yazmalısınız.)

Bilgisayarınızda bulunan uygulamaların tümü Applications sayfasında karşınıza gelecek.

Uygulamalardan herhangi birisinin üzerinde sağ tık yapın ve Kısayol oluştur‘ u seçin

Kısayol’ un masaüstüne yerleştirilmesini Evet butonuna basarak onaylayın

Oluşturduğunuz yeni Kısayol üzerine sağ tıklayın ve özellikleri açın. Yok yazan pencereye tıklayın.

Yeni kısayol tuşunu adlandırmak için Ctrl + Alt + ..Devamına bir sayı yada harf sembolü ekleyin. İsterseniz kısayol ‘unuzun simgesini değiştirebilirsiniz.İşlemi tamamladıktan sonra kısayol’ unuzun sembollerini arama kutusuna yazın ve aratın.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: