Web Tarayıcıları Ekran Kaydı Alma Araçları

İnternet dünyasında en çok kullanılan araçların başında ekran kaydı alma araçları ön sıralarda yer almaktadır. Tarayıcılar arasında yaşanan rekabet, bu düşüncemizi doğrulamaktadır.

Son güncellemeler, tarayıcılar arasında kıyasıya bir mücadelenin yaşandığını ortaya koyuyor. Tarayıcıların ortak özelliklerinin yanı sıra birbirlerinden ayrıldıkları ve her tarayıcının kendilne özgü birtakım farklı özellikleri de bulunmaktadır.

En çok kullanılan Chrome, Firefox ve Opera tarayıcıları, son güncellemelerle birlikte, üzerlerinde barındırdıkları ekran kaydı alma araçları ile kullanım ve kayıt kolaylığı özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Google Adsense yardım, reklamlarla ilgili olarak, ekran kaydı alma ile ilgili önerilerde bulunmaktadır. Önerileri incelemek için, buradan Google Adsense Yardım sayfasına gidin ve önerileri inceleyin.

Chrome Ekran Kaydı Alma Araçları: Bilindiği gibi Chrome Web Mağazası üzerinde onlarca ekran ve video kaydı alma aracı barındırılmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenleri ve daha fazlasını araştırmak için Chrome Web Mağazası-uzantılar sayfasına gidin ve seçenekleri inceleyin .

Chrome tarayıcıda kullanabileceğiniz araçları altta verilen listeden inceleyebilirsiniz.

Nimbus ekran kaydı ve video kaydı araçlarını

Lightshot ekran kaydı alma aracını

Screencastify (Screen Video Recorder)

Awesome Screehot

Firefox Ekran Kaydı Alma Araçları : Firefox tarayıcı üzerinde de kullanabileceğiniz çok sayıda eklenti bulunmaktadır.Google Arama üzerinden bu eklentilere ulaşarak, tarayıcınızda kullanabilirsiniz.

Firefox 55.0.3 güncellemesinden sonra Firefox Screenshots (ekran görüntüsü alma) aracını tarayıcısında barındırmaya başladı. Eklentiyi kullanabilmek için tarayıcınızı son sürümlere yükseltmeniz gerekecektir.


Eklentiyi kullanabilmek için ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Ayarlar” butonunu açın gelen pencerede Firefox Screenshots-Programsız Ekran Görüntüsü Alın sekmesine tıkladığınızda sizin adınıza özelleştirilmiş, “Görüntülerim” sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada aldığınız ekran görüntüleri sizin adınıza geçici bir süreliğine depolanacaktır.

Yeni ekran kayıtları almak için arama penceresinde oluşturulan kesme işaretine basarak yada 3 nokta (…. )İşaretine tıkladığınızda açılan pencerede, “Ekran Görüntüsü Al” sekmesine tıklayın. Görüntüyü oluşturmak açılacak olan görüntü ayarlarından ekran görüntüsünü nasıl alacağınızı belirtin ve işaretçiyi görüntünün üzerine sürükleyin. Görüntü boyutlarını ayarladıktan sonra ekran kaydını alın.

Opera Tarayıcısı Ekran Kaydı Alma Aracı : Her geçen gün pazar payını büyüten Opera tarayıcısı hiçte yabana atılmayacak özelliklere sahip olması nedeniyle, en çok kullanılan tarayıcılar arasına katılarak, adından sıkça söz ettirmeye başladı. Örneğin ;web’te dolaşırken girdiğiniz sitelerdeki reklamları isteğe bağlı olarak, engelleyebiliyorsunuz.

Opera  49.0.2725.47 sürümüyle birlikte gelen ekran kaydı alma özelliği de oldukça kullanışlı bir eklenti olarak, tarayıcı üzerinde barındırılmaktadır.

Aracı kullanabilmek için Opera tarayıcıyı açtıktan sonra sol üst köşede bulunan menüyü açın ve “Anlık Görüntü” sekmesini açın. Bulunduğunuz sayfada açılan görüntü boyutlandırma aracını kullanarak, resim ayarlarını yapın ve “Yakala” butonuna basın. Aldığınız görüntüyü kaydederek, güle güle kullanın

İlgili Yazılarımız

Windows Kırpma ve Yapıştırma Araçları

Ekran kaydını Video Olarak Kaydedin

Windows Ekran Kaydı Alma Aracı

Windows Video Düzenleme Aracı

Ekran Görüntüsü YakalamaAraçları 

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: