Windows 10 Adım Kaydeci Aracını Kullanın

Windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda çok fazla bilinmedikleri için öne çıkmayan ve kullanılmayan onlarca gizli dosya veya klasörler bulunmaktadır.

Bu dosyaların içinde kullanıldıkları yerlere ve amaçlara göre oldukça etkili ve yararlı olanlarını, bazen tesadüfen öğrenebiliyoruz.

Yazımızın içeriğinde, bu gizli dosyalardan birisi olan “Adım kaydedicigizli dosyasını ve kullanım özelliklerini tanıtmaya ayırdım.

Adım kaydedici, Windows10 cihazınız üzerinde yaptığınız herhangi bir çalışmayı, bir düzenlemeyi yada oluşturduğunuz bir dosyayı adım adım fotoğraflayarak, kaydetmenizi sağlayan bir araçtır.

Windows‘un önceki sürümlerinde, {Windows7 ve Windows 8’de Sorun Adımları Kaydedicisi olarak adlandırılmaktadır.) cihaz üzerinde oluşan sorunları belirlemek ve daha sonra elde edilen kayıt görüntüleri sayesinde bu ortaya çıkan sorunları gidermek amacıyla kullanılan araç, aslında daha geniş kullanım olanakları sunmaktadır.

Aracı Ekran kaydedicisi olarak kullanabilirsiniz. Ancak, araç bir video kaydedicisi değildir.

Adım Kaydedici Aracı Nasıl Kullanılır?

Adım kaydedici aracı çok basit bir arayüze sahiptir ve kullanımı da çok kolaydır. Aracı kullanmak için cihazınızın arama kutusuna Adım Kaydedicisi yazdığınızda, simgesi üst menüde hemen görünecektir. Simge üzerine tıkladığınızda açılan küçük ekranda, Kaydetmeye BaşlaKaydetmeyi DurdurYorum Ekle düğmeleri bulunmaktadır.

Bilgisayarınızda belirlediğiniz adımları kaydetmek için

 • Kaydetmeye Başla düğmesine basın. (Kaydetmeye Başla düğmesine bastığınız anda belirli noktalardan fotoğraf kayıtları almaya başlar.)*
 • Düzenlemek istediğiniz bir dosyayı veya tanımlamaya çalıştığınız bir sorunu oluşturmak için adımları gözden geçirin. Kaydı istediğiniz zaman duraklatabilir ve sürdürebilirsiniz.*
 • Kayıt esnasında dikkatinizi çeken bir yer varsa yada vurgulamak istediğiniz bir sözcük, söz öbeği veya bölümü öne çıkarmak için, farenizi kullanın ve Yorum Ekle ‘yi seçin. Yorumunuzu yazdıktan sonra tamam butonuna basın.*
 • Düzenlediğiniz dosya üzerinde işiniz bitince Kaydı Durdur düğmesine basın.*
 • Yaptığınız kaydın isteğinize uygun olup-olmadığını görmek için izlediğiniz adımların kaydını inceleyin. Herhangi bir düzeltmeye gereksinim duymuyorsanız, Kaydet düğmesine basın ve oluşan zip dosyasını adlandırarak, cihazınızda belirlediğiniz yere kaydedin*
 • Adım Kaydedici ile düzenlediğiniz kaydınızın zip dosyasını ilgili kişi yada kişilerle paylaşabilirsiniz.
  Adım Kaydedici Ayarları

 • Adım Kaydedici üzerinde Yardım düğmesinin yanındaki ok düğmesine basın ve açılan menüde Ayarlar sekmesini tıklayın.

 • Açılan ekranda çıkış konumu ve dosya adını belirlemek için Göz At’ı seçin.
  Ekran yakalama özelliğini etkinleştirin.*
 • Ekran görüntüsü yakalamak için Evet düğmesini seçin. Ekran görüntüsü yakalamak istemiyorsanız Hayır düğmesini seçin*
 • Ekran yakalama sayısı varsayılan olarak 25 adettir. Daha fazla adım kaydetmek için bu sayıyı artırmalısınız.*
 • Burada düzenlediğiniz ayarlar geçicidir. Programı kapattıktan sonra yeniden başlattığınızda varsayılan ayarlarına geri döner.
  Örnek kayıt

Kaynak:

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: