Windows 10’da Yavaş Önyüklemeyi Düzeltme

Yeni aldığınız bilgisayarınız, ilk önceleri çok hızlı iken kullanım sırasında yüklenen çok sayıda uygulamalar veya dökümanlardan dolayı bir süre sonra yavaşlamaya başlar.

Yavaşlayan bir bilgisayarı hızlandırmanın bir çok yolu bulunmakla beraber,başlangıç açılışının hızı ve süresi önemlidir.Yavaşlama sorununu çözmek için deneyebileceğiniz bir kaç farklı yöntem bulunmaktadır.

Windows 10 Yavaş Önyüklemeyi Düzeltme Yöntemleri

Bellek Sorunları

Hatalı bellek her türlü bilgisayar davranış hatalarına neden olabilir.Bazen bu hataların tespit edilmesinde de sıkıntılar yaşanabilir.Windows,bellek hatalarına karşı sorunları tanımlamanıza yardımcı olacak bir RAM denetleyicisine sahiptir.

Sorunun çözümü için Başlat’a Bellek yazın ve Windows Bellek Tanılama bağlantısına tıklayın

Açılan Windows Bellek Tanılama aracında “Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle(önerilir) sekmesine tıklayın.

Windows bilgisayarınız yeniden başlatılır,belleğinizi kontrol ederek,herhangi bir sorun olup-olmadığını tespit ederek,size bildirir.

Hızlı Başlangıç’ı devre dışı bırak

Hızlı başlangıç, bilgisayarınız kapanmadan önce ön yükleme bilgilerini önceden yükleyerek başlangıç zamanını ayarlayan ve düşüren varsayılan Windows 10 özelliğidir.

Hızlı başlangıç’ı devre dışı bırakmak, yavaşlama sorununu çözmek için en hızlı ve en doğal bir çözüm yoludur.Sorunu çözmek için altta verilen adımları uygulayın.

  1. adım : Başlat aramaya “Denetim Masası” yazın çıkan bağlantıya tıklayın.Denetim Masası’nda “Donanım ve Ses”>>Güç Seçenekleri yolunu izleyin

2.adım Karşınıza gelen pencerede “Güç düğmesinin yapacaklarını seçin” bağlantısını açın.

3.adım: Açılan “Sistem Ayarları” penceresinde “Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir.” bağlantısını açın.

Açılan pencerede “Hızlı başlatmayı aç(önerilen) seçeneğinin işaretini kaldırın ve “Değişiklikleri Kaydet“butonuna basın.Ardından,Windows 10 bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ön yüklemenin hızlanıp hızlanmadığını kontrol edin.

Başlangıç Uygulamalarındaki Yüksek Etkili Uygulamaları Devre Dışı Bırakma

Başlangıçta bazı uygulamalar,diğerlerinden daha yüksek başlangıç etkisine sahip olabilir.Bu uygulamalar,yavaş önyüklemeye neden olabilirler.Bu uygulamaları kontrol ederek,ihtiyacınız olmayanları devre dışı bırakabilirsiniz.

Ancak,burada herhangi bir güvenlik yazılımını devre-dışı bırakmamaya özen göstermelisiniz.Bunun için altta verilen adımları uygulayın.

1.adım: Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi‘sini açın

2.adım:Başlangıç sekmesine gidin ve sekmeyi açın.Etkinleştirilmiş işlemleri sıralamak için Durum’a tıklayın.Açılan listede yüksek başlangıç etkisine sahip uygulamaların üzerine sağ tıklayın ve açılan pencerede “Devre Dışı Bırak “öğesine tıklayın

Grafik Kartı Güncellemesi

Güncel olmayan eski grafik sürücüler önyüklemeyi yavaşlatabilir.Sorunu çözmek için grafik sürücülerini güncellemelisiniz.Sürücüleri güncellemek için:

1.adım: Win-X düğmesine tıklayın ve Aygıt Yöneticisi bağlantısını açın.

2.adm:Görüntü Bağdaştırıcıları sekmesini açın.Sekme altında bulunan sürücülerin üzerine sağ tık yaparak,sürücüleri güncelleştirin.

Windows 10 Güncellemelerini Kontrol Edin

Ayarlar>> Güncelleştirme ve Güvenlik yolunu izleyin.

Mevcut güncellemeleri kontrol edin veya Güncelleştirmeleri Denetle butonuna tıklayın ve son güncellemeleri yükleyin.Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Kötü Amaçlı Yazılımları ve Virüsleri Denetleme

Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler,bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilir.Onun için bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılımlardan ve virüslerden korunma programı bulundurmanız ve olası virüs tehditleri için bilgisayarınızı sıklıkla denetlemeniz önemlidir.

Bilgisayarınızda kurulu bir Antivirüs programınız varsa veya Windows Defender programı etkinse bilgisayarınızı sıklıkla taratarak, virüslere karşı güncelleştirmelisiniz.

Bunu yapmak için:Ayarlar>>Güncelleştirme ve Güvenlik yolunu izleyin.

Sıraıyla Widwows Güvenlik>>>Virüs ve tehdit koruması>>>Yeni gelişmiş bir tarama çalıştır bağlantılarına tıklayın

Son açılan pencerede Tam tarama bağlantısına tıklayın ve bilgisayarınızı kapsamlı taratın.Tam tarama ayrıntılı bir tarama olduğu için biraz zaman alıyor.Tarama tamamlandığında bilgisayarınızı yavaşlatan bir virüs veya kötü amaçlı bir yazılım tespit edilirse,yönlendirmelere uygun olarak temizleyin.

Windows’u Sıfırlama

Üstte verilen yöntemler bilgisayarınızdaki yavaşlamayı gidermiyorsa ve sorun hala devam ediyorsa bilgisayarınızda Windows 10’u sıfırlayarak,yeniden yüklemeniz gerekecektir.

Yeiden yükleme sırasında Windwos,verileri koruma seçeneği sunuyor olsa da, önemli dosyalarını yedeklemenizi öneriyorum.

Bilgisayarı sıfırlamak ve yeniden kurmak için aşağıda verilen adımları uygulayın.

İl önce Ayarlar>>>Windows Güncelleme ve Güvenlik bağlantısını açın.

Açılan sayfanın sol tarafında bulunan menüden “Kurtarma” sekmesini açın.Sağ tarafta açılan sayfada “Başlayın” bağlantısına tıklayın.

Açılan yeni pencerede Dosyalarımı sakla ve Her şeyi kaldır başlıklı iki farklı seçenek göreceksiniz.Yedeğiniz varsa Her şeyi sakla seçeneğini kullanabilirsiniz.Dosyaları tutmaya karar verirseniz bağlantıya tıklayın ve yönergelere uyarak,Windows kurulumunuzu yeniden yükleyin.

 

İçeriği beğendiniz mi?