Windows 10’u Hızlandırma Yöntemleri

Microsoft, yaptığı güncellemelerle Windows 10’u sürekli olarak yeniliyor ve geliştiriyor.Windows 10 kullanıcılarının yapılan güncellemeleri takip ederek, gelişmelerden haberdar olmaları ve cihazlarını güncel tutmaları, cihazın verimli kullanımı için büyük yarar sağlayacaktır.

Bütün bu olumlu geliştirmelere rağmen bilgisayarlarda kasma,donma veya PC’nin geç açılması gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Windows deneyimine sahip bir kullanıcı PC üzerinde yapacağı küçük düzenlemelerle  Windows’unu hızlandırabilir.

Windows’unuzu hızlandırmak için yapabilecekleriniz;

1. Hızlı başlangıç ayarlarında kullanılan programları gözden geçirin ve çok sık kullanılmayanları devre dışı bırakın. Yapmanız gereken “Başlangıç” üzerine sağ tık yaparak yada doğrudan ( CTRL+Shift+ Esc) komutu ile Görev Yöneticisi’ni açın.

Görev Yöneticisi” penceresinde bulunan programları inceleyin. Kaldırmak istediğiniz programın üzerine sağ tık yapın ve  “Görevi sonlandır” sekmesine tıklayın. Ancak, emin olmadığınız programlara dokunmayın.

2. Başlat Menüsühızlandırın. Kayıt defterinde yapacağınız küçük bir değişiklikle yavaş açılan PC’nizi hızlandırabilirsiniz. Bunun için başlat menüsüne “Regedit “ yazın ve açılan pencerede “Regedit-Komut Çalıştır” sekmesine tıklayın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi sayfasına ulaşın. Sol üst menüde altta verilen yolu takip edin.

HKEY_CURRENT_USER / Control Panel / masaüstü

MenuShowDelay değerini 200 olarak değiştirin. Değişikliğin etkin olması için oturumunuzu yeniden başlatın.

ÖNEMLİ : Değişikliği yaparken çok dikkatli olun. Yanlış bir değer alanı seçmek, sisteminizde sıkıntılar yaratabilir.

3. Hızlı Başlangıç Programlarını kaldırın: Kullanılmayan programlar bilgisayarınızı yavaşlatmayabilir. Ancak, disk üzerinde çok yer kaplar. Çok sık kullanılmayan programları, başlat menüsünden devre dışı bırakabilirsiniz.

Başlat menüsünde arama penceresine “kaldır” yazın ve “Program ekle veya kaldır” seçeneğini açın.

Açılan pencerede, PC üzerinde bulunan tüm programların listesi görünecektir. Programları inceleyin ve kullanmadığınız programları “kaldır” seçeneğine basarak, temizleyin.

4. Arka Plan Uygulamalarını kaldırın : Microsoft, PC’niz üzerinde kurulu bulunan uygulamaların arka planda çalışmasına izin veriyor. Ancak, kullanmadığınız uygulamaların arka planda çalışarak, PC’nizi yavaşlatmalarını önlemek için, bu uygulamaları engelleyebilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulamalarını değiştirmek için Ayarlar>>Gizlilik>> Arka Plan uygulamaları yolunu izleyin ve sağ tarafta bulunan uygulamaları inceleyin. Kullanmadığınız uygulamanın sağında bulunan ve “ Açık” konumunda bulunan düğmeyi “Kapalı” Konumuna getirin. Uygulamayı tekrar çalıştırmak istediğinizde, düğmeyi yeniden “açık” konumuna getirmeniz gerekecektir.

5. Klasör ve Arama Seçeneklerini değiştirin. Başlat menüsüne sağ tık yapın ve açılan pencerede “Dosya Gezgini” sekmesini açın.

Üst menüden “Görünüm” üzerine tıklayın. Açılan sekmenin en sağında bulunan “Seçenekler” üzerine gidin ve tıklayın. “Klasör ve arama seçeneklerini değiştir” sekmesini açın ve Aşağıdakileri yapmak için Dosya Gezginini aç : karşısında bulunan açılır menüyü “Bu Bilgisayar” olarak değiştirin.

6. Disklerinizi temizleyin: PC’niz üzerinde bulunan geçici internet dosyalarını, geçici Windows Update dosyalarını, bellek dökümü dosyalarını, gereksiz dosyaları ve çöp dosyasını temizlemek için, etkili bir yöntem olan “Disk Temizle” aracını kullanabilirsiniz. Aracı kullanmak için Başlat menüsüne sağ tık yapın ve açılan pencerede “Dosya Gezgini” sekmesini açın. Dosya Gezgini’nde herhangi bir sürücüye sağ tıklayın. Açılan pencerede “Özellikler” sekmesini ve arkasından Disk Temizle’meye tıklayın. Kısa süren bir tarama işleminden sonra açılan temizleme penceresinde temizlik yapmak için “Tamam” düğmesini onaylayın.

Kaynak: Chip.com.tr

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?