Windows Bilgisayarınız İçin Defender Koruma Yeterli mi? – Sinlenbec

Windows Bilgisayarınız İçin Defender Koruma Yeterli mi?

Windows 10 işletim sistemi kurulu olan bilgisayarlarda, kötü amaçlı yazılım ve virüsten koruma programı “Windows Defender “aracı varsayılan olarak, yüklü gelmektedir.

Windows Defender, indirilir bir formda birkaç yıl öncesine kadar kullanılıyordu. İşlevsel olarak ise şimdiki kadar etkili değildi. Bilgisayarınızı Windows 10’a yükselttiğinizde yada yeni aldığınız bilgisayarınızda varsayılan olarak yüklü geldiği için kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma elde edersiniz. Bu durumda hemen bir antivirüs indirmenize gerek yoktur.

Ancak, Windows Defender aracının cihazınız için yeterli olup-olmadığı konusunda, kafanızda bir takım sorular oluşuyorsa, yazının devamını okumanızı öneriyorum.

Windows Defender, antivirüslere karşı etkili bir savunma aracıdır. Microsoft, bu aracı yıllarca süren araştırmalardan sonra, virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı savaşmaya hazır bir araç olarak, oldukça iyi geliştirdi.

Defender’ in Sahip Olduğu Özellikler Nelerdir?

Windows Defender altta verilen geliştirilmiş özelliklere sahiptir.

  • Bulutla gelen gelen koruma
  • Makine öğrenme temelli koruma ve gerçek zamanlı koruma
  • Müşterisiyle bireysel uç noktalarda etkileşim sağlama

Aracın Av-Test Puanları

Av-Test, Av yazılımını test edecek olan Almanya merkezli bir Magdeburg güvenlik firmasıdır. Mac OS, Android ve Linux gibi çeşitli platformlar üzerinde performans ölçümleri yapmaktadır. AV-TEST firmasına göre, Mayıs-Haziran 2017 yılında 18 program üzerinde yapılan test sonuçlarında sadece dört programın etkili koruma sağladığı belirtilmiştir. Diğer 14 program ise ortalama koruma sağlamaktadır. Bu sonuçların iyi yanı, Windows Defender’in en iyi AV-TEST sonucunu almış olmasıdır.

Test sonuçlarına göre Windows Defender, 18 üzerinden 15 puan aldı. Koruma puanı 6 üzerinden 5.5 çıktı. Sonuç çok mükemmel olmasa da ilerleyen zaman içinde güçlendirilecektir.

Performans ve kullanılabilirlik oranlarında sırasıyla 5/6 ve 4.5/6 aldı. Performans değerleri Avast ve Avira ‘ya göre düşük ama, ilerleyen günlerde bu açık kapatılacaktır.

Windows Defender yeni aldığınız bilgisayarınızda veya yeni yükselttiğiniz bilgisayarınızda kurulu geldiği için, çalışan bir antivirüs programınız, bilgisayarınızı 7/24 saat koruma altına almaktadır. Diğer antivirüs programları yüksek performanslarına rağmen bilgisayarınızda kısmen yavaşlatma oluşturmalarına rağmen “Defender”, bilgisayarınızın performansında da herhangi bir yavaşlığa neden olmamaktadır. Windows Kulübü‘ne göre, Windows Defender extra karmaşıklığa gereksinim duymadan ortalama bir koruma sağlamaktadır.

Microsoft, ilk zamanlarda Windows Defender’i piyasaya sunduğunda diğer yazılımlara göre daha düşük bir etki gösteriyordu. Şimdi ise durum değişti ve eskiye oranla çok daha iyi geliştirildi. Yazının başlığına göre evet…Windows Defender cihazınız için yeterlidir.

Ancak, farklı bir anti-virüs programını da ikinci bir alternatif olarak kullanabilirsiniz. Windows, alternatif olarak kullanabileceğiniz virüs koruma programlarından oluşan bir listeyi Windows Güvenlik Merkezi ana sayfasında paylaşmıştır. Listeyi inceleyerek, alternatif yazılımları deneyebilirsiniz.

Alternatif yazılımları denemeniz ve kullanmanız, bilgisayarınızda daha etkili bir koruma sağlayacaktır. Çünkü ; kötü amaçlı yazılımların bazılarını tespit etmekte “Windows Defender” yeterli gelmeyebilir. Windows Defender’in tespit etmekte etkili olamadığı virüs veya kötü amaçlı yazılımları, alternatif bir araç tespit edebilir.

İkinci bir yazılım için Malwera Fox aracını deneyebilir ve kullanabilirsiniz.

Malwera Fox, istenmeyen yazılımları bulmakta oldukça etkilidir. Zararlı yazılımları tespit ederek, bilgisayarınıza bulaşmasını engeller. Program ücretlidir. Deneme amaçlı 15 günlük sürümde bulunmaktadır. Buradan Malwera Fox ana sayfasına giderek, yazılımı indirebilirsiniz.

Diğer bir koruma aracı olan Malwarebytes yazılımını da kullanabilirsiniz.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: