Windows Kamerasını Devre Dışı Bırakın

Windows 10 bilgisayarınızda barındırılan web kamerasını,özel nedenlerden dolayı  devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

masaüstü yada laptop bilgisayarınızda varsayılan olarak barındırılan web kameranızı özel nedenlerden dolayı etkisizleştirmek ve kullanım dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

Web kamerasını kullanım dışı yapmak için akla gelen ilk basit uygulama,kamera penceresini bir bant koruyucu ile kapatmak gibi bir fikir yaygın olsa da, Windows 10 işletim sistemi içinde var olan basit bir yöntemi kullanmanızı öneriyorum.Yöntemi kullandıktan sonra web kamerasını yeniden kullanmak istediğinizde,aynı yöntemi tekrar  kullanarak, kolayca ve yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Web Kamerası nasıl Kullanım Dışı Bırakılır?

Windows‘daki Aygıt Yöneticisi üzerinde yapacağınız basit bir işlemle web kameranızı kolayca devre dışı bırakabilir veya etkinleştirebilirsiniz.

Aygıt yöneticisi penceresine ulaşmak için iki yöntemden birisini deneyerek,ulaşın

  • Windows tuşu+R tuşlarına birlikte basın.Açılan “Çalıştır” penceresine ” devmgmt.msc “yazın ve ” Tamam ” butonun basın.
  • Windows başlat-aramaya ” Aygıt Yöneticisi ” yazın ve çıkan bağlantıya tıklayın

Aygıt yöneticisi üzerinde bulunan cihaz listesi içinde “Cameras” veya “Görüntüleme Aygıtları “sekmesini açın

Açılan sekmede bilgisayarınızda barındırılan kamera cihazı üzerinde sağ tık yapın ve açılan pencerede “Cihazı devre dışı bırak” bağlantısını belirtin.

Hepsi bu kadar,Artık web kamerası cihazınız devre dışı bırakılmıştır.Cihazı tekrar etkinleştirmek isterseniz,Aynı yöntemi uygulayarak,” Cihazı etkinleştir” seçeneğini onaylayarak, tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi?