WordPress Hızlandırma Eklentileri

Açık kaynak kodlu WordPress portalı hazır web site uygulamalarıyla bir çok kurumsal ve bireysel web site tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. WordPress alt yapısını kullanan web sitelerinde tasarım önemlidir. Tema ile birlikte gelen eklentiler ile sonradan eklenen javascript,css,resim ve pluginler  veritabanında  şişkinlik yaratarak, sitenin yavaşlamasına neden olmaktadır. Yavaşlamanın önüne geçmek ve siteyi belirli bir hızda tutmak için  başta css, javascript ve resimlerin optimize edilerek veri tabanının rahatlatılması gerekmektedir. Optimize işlemlerinin etkili olması için kod bilgisi olmalı yada iyi bir yazılımcıyla işbiriği gerekmektedir. Yeterli kod bilgisine sahip değilseniz iyi bir araştırmayla veri tabanını hafifleterek, siteyi hızlandıracak eklentilerden yararlanabilirsiniz.

WordPress site performansını artıracak eklentiler ve uygulamalardan bir kaçını birlikte inceleyelim. WP-Optimize Web sitesi veritabanını şişiren yazı sürümleri, onaysız yorumlar, spam yorumlar gibi  pek çok unsuru temizleyerek siteye hız kazandırmaktadır. Eklentiyi https://wordpress.org/plugins/wp-optimize/ adresinden indirerek WordPress admin panelinizde kurabilirsiniz.

Gzippy WordPress, açık kaynak kodlu ve PHP yazılım dili ile kodlanmış olsa da bazı temalarda HTML ile yapılandırılmış bölümler de bulunmaktadır. Gzippy eklentisi html kodlarını sıkıştırarak web sitesine ait sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan etkili bir eklentidir. Eklenti adresine https://wordpress.org/plugins/gzippy/ bağlantısı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Clean Options WordPress siteye eklenen tema, resim, eklenti gibi araçları kullanırız. Eklediğimiz araçları değiştirir yada denemek için başka uygulamaları ve eklentileri kullanırız. İşimize yaramayanları da kaldırırız. Ancak her ekleyip kaldırdığımız dosya veritabanından tam olarak silinmemektedir. Bu durumda veritabanında bir şişkinlik oluşturmaktadır. Clean Options veritabanında kalan gereksiz oluşumları temizleyen bir eklentidir. Eklentiyi kullanmak için https://wordpress.org/plugins/clean-options/ bağlantısını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Script Gzip Web sitede HTML dışında CSS ve Javascript dosya türlerini sıkıştırmak için Script Gzip eklentisinden yararlanabilirsiniz. Eklentiyi kullanmak için https://wordpress.org/plugins/scripts-gzip/  bağlantısını kullanabilirsiniz. Super Cache WordPress site üzerinde yapılan her türlü hareket yüzlerce sorguyu da çalıştırmaktadır. Bu sorgular sunucuyu da yormakta ve sitenin yavaşlamasına neden olmaktadır. Super Cache eklentisiyle sitenizin hızı önemli bir ivme kazanırken, Google aramalarında ve Alexsa değerlerinde önemli yer edinmektedir. Eklentiyi  https://tr.wordpress.org/plugins/wp-super-cache/ bağlantısı üzerinden indirerek kullanabilirsiniz. Super Cache eklentisini verimli kullanmak için eklenti ayarları iyi yapılandırılmalıdır.Buradaki bağlantıya giderek Super Cache eklenti ayarlarını yapılandırınız.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

%d blogcu bunu beğendi: