WordPress LiteSpeed Cache eklenti kurulumu

WordPress.org üzerinde kurulu olan web sitenizi hızlandırarak,daha fazla ziyaretçi çekebilir ve Google aramalarda sitenizi üst sıralara yükseltebilirsiniz.

barındırdığınız siteniz için, buradaki bağlantıya tıklayarak, WordPress eklenti sitesi‘nde kullanabileceğiniz onlarca cache eklentisine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

LiteSpeed Cache eklentisi,web sitenizi hızlandırmak ve daha hızlı açılmasını sağlamak için kullanabileceğiniz en uyumlu eklentidir.Diğer cache eklentilere göre kurulumu daha  kolay eklenti sayesinde,web sitenizde %90’a varan performans artışı sağlayabilirsiniz.

LiteSpedd Eklentisinin Temel Özellikleri

  • Sitenizi hızlandırma
  • Sitenizin hızlı açılmasını sağlama
  • <Görsel optimizasyonu ile resimlerinizi optimize etme
  • Lazy Loadz özelliği bulunması
  • Veritabanı optimizasyonu sağlama
  • ücretsiz bir eklenti olma

özellikleri en belirgin özellikleridir. LiteSpeed Cache eklentisini sitenize kurmadan önce var olan cache eklentilerini kaldırmanız gerekmektedir.Eklentinin kurulumunu altta verilen adımları uygulayarak,sitenize kolaylıkla kurabilirsiniz.

LiteSpeed Cache Eklentisinin Kurulumu

Eklentiyi WordPress.org eklenti sitesinden eklentiyi zip formatında indirerek,sitenize kurabilirsiniz.Yada web sitenizin admin paneline giriş yaptıktan sonra sol menüde bulunan Eklentiler>>Yeni Ekle yolunu takip ederek,açılan sayfadaki arama penceresine “LiteSpeed” yazmanız yeterli olacaktır.

Gelen sayfada “LiteSpeed Cache” eklentisini “Hemen Yükle” ve arkasından “Etkinleştir” butonlarına tıklayarak, sitenize kurabilirsiniz.

Genel Ayarlar

Admin panelde sol menüde LiteSpeed Cache >> Ayarlar sekmesine tıklayın.Açılan sayfada “Enable LitesSpeed Cache” etkinleştirilmiş olarak,geliyor.Etkin değilse etkinleştirin ve “Save change” butonuna basın

Cache Ayarları

En üst kısımda bulunan “General” butonunun yanındaki[2]Cache butonuna tıklayın ve yeni sayfayı açın.

Sayfada açılan pencerelerin tümünü açık konuma getirdikten sonra “Kaydet” düğmesine basın.

Optimize Ayarları

Üstteki sayfanın sağ üst köşesinde bulunan yeşil renkli “Show Advanced Options” yazılı(Gelişmiş ayarları gösterme) butonuna tıklayın ve açılan sayfanın en üst bölümünde bulunan [5] Optimize düğmesini açın.

Sayfada bulunan kapalı butonları üst resimde göründüğü gibi açık konuma getirin ve “Save Changes” butonuna basarak,sayfayı kaydedin.

Görsel Ayarları

WordPress web sitenizin hızlanmasında önemli rol oynayan diğer bir özelik ise,” İmage Optimizastion” özelliğidir.Üst menüde [7] Media butonu açın ve sayfadaki pencereleri aşağıda verilen örnekteki gibi düzenleyin

WordPress LiteSpeed Cache eklentisinde “Lazy Load “özelliği en önemli özelliklerinden birisidir.Bu özellik sayesinde,sayfa içinde bulunmasına rağmen ekranda henüz görüntülenmemiş görsellerin yüklemesini engellemesidir.Bu sayede,sayfa açılış hızının açılış performansının artması sağlanır.

LiteSpeed Cache ile sitenizde bulunan görsellerin tümü optimize edilir.Resimlerin kalitesi bozulmadan,en yüksek oranda küçültülerek,görselleriniz WebP formatına döndürülür ve sitenizin performansına büyük oranda katkı sağlanır.

Optimizastion İsteği Gönderin

Görselleri optimize etmek için admin panelde bulunan menü bölümüne “LiteSpeed Cache” sekmesinin altında bulunan “Update Status” sekmesini açın gelen sayfada”Send Optimizastion Request” butonuna tıklayın.Burada dikkat edilmesi gereken,sitenizdeki resimler tek tıklamayla optimize edilmezler. Optimizasyon işlemini sitenizde yüklü olan resim sayısı ve boyutuna göre bir kaç defa tıkladıktan sonra tamamlayabilirsiniz.

Tuning Sayfa Ayarları

Tuning ayarlarını üst resimde görüldüğü gibi düzenleyebilirsiniz.

Diğer Ayarlar

Üst menüde bulunan Purge ayarlarını da aktif hale getirmelisiniz. Purge sekmesi ön belleği otomatik olarak temizler.

LiteSpeed Cache otomatik olarak bir .htaccess dosyası oluşturur..htaccess dosyasında kodlar görülmediğinde bir hata oluştuğunu anlayabilirsiniz.

Advanceded,debug,crawler ve excludes ayarları deneyimli kullanıcılar içindir. Acemi iseniz bu sekmelerdeki ayarlara hiç dokunmayın.Ancak,meraklı iseniz,deneme yanılma yoluyla kurcalaya bilirsiniz.

CDN: Eğer bir cdn hizmeti kullanıyorsanız örneğin;cloudflare cdn gibi …bağlantılarınızı düzenleyebilirsiniz.

Manage sekmesinde DB semesini açın ve kırmızı renkli butonlara basarak,optimize edin.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: