WordPress siteniz için Facebook ve Google yorum kutusu ekleyin

Sosyal Medya bağlantılarını sitelerde kullanmak, daha fazla kitleye hızlı ve kolay yoldan ulaşmak için kullanılan bir yöntemdir. Böylece hem daha fazla ziyaretçiye ulaşılır hem de hızlı bir etkileşim sağlanmış olur.

WordPress sitenizde kullanabileceğiniz yüzlerce Sosyal Medya eklentileri ve widgetlerine ulaşmak için, Google.com.tr ara penceresine yazmanız yeterli olacaktır.

Sitelerde yaygın olarak kullanılan beğen, paylaş, gönder butonlarının dışında mutlaka bir sitede bulunması gereken bir eklenti daha bulunmaktadır.

Bilindiği gibi, sitelerde yorum bölümü varsayılan olarak gelmektedir. Ancak, hem sitenizde biraz değişiklik yapmanız açısından hem de sosyal medyanın gücünü kullanmanız için Facebook ve Google yorum pencerelerini kullanmanızı öneriyoruz.

WordPress siteniz için Facebook ve Google yorum kutusu ekleme ile ilgili iki farklı yöntem bulunmaktadır.

  • Eklenti kullanabilirsiniz
  • Kod ekleyebilirsiniz

WordPress bir eklenti sitesidir. Yorum penceresini düzenlemek için onlarca eklentiye ulaşmak artık çok kolaylaştı. Bize düşen, onca eklenti arasından seçim yapmak ve siteye en uygun olanını ekleyerek, kullanmaktır.


Facebook Yorum Kutusu Ekleme

Facebook yorum kutusu eklemek için Facebook Comments eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi kullandıktan sonra, kullanım aşamasında yönlendirici aracılığı ile bir Facebook API ID numarası girmeniz isteniyor. Yönlendirmeleri takip ederek, eklenti sitenizde etkinleştirebilirsiniz.

Facebook yorum kutusunu doğrudan Facebook Sosyal Eklentiler sayfasında düzenleme yaparak, sitenize uygulayabilirsiniz.

Sayfaya girdiğinizde sol tarafta bulunan kullanıma uygun menü listesini göreceksiniz. Listede bulunan diğer uygulamaları da isterseniz kullanabilirsiniz. Menüde Yorumlar sekmesine giderek, uygulamayı başlatın.

Yorumlar Plugin Code Generator altında bulunan link penceresine kullanmakta olduğunuz facebook.com hesabınızın URL’sini yazın. Sağ tarafta yorum penceresinin genişliğini ayarlayın ve Kodu Al butonuna tıklayın.

Karşınıza yeni bir pencere açılacak. Bu pencerede iki bölüm halinde sitenize eklemeniz gereken kodlar bulunmaktadır.

Birinci bölümde bulunana kodları sitenizin header.php dosyasında <head> ile </head > etiketleri arasına yapıştırmalısınız.

İkinci kodu ise uygulamanın sitenizde görünmesini istediğiniz sayfasına eklemelisiniz. Bu sayfalar genellikle single.php ve page.php sayfalarıdır.

Uygulamanın kodunu almakta zorlanırsanız üstte verilen kodlarda düzenleme yaparak, sitenizde kullanabilirsiniz.

Uyarı: Düzenlemeyi Chrome tarayıcısı üzerinde yaparken, dikkatli olun.Çünkü;Chrome otomatik olarak sayfayı Türkçe’ye olarak çeviriyor.onun içinde aldığınız kodlarda Türkçe karakterler olacağı için işlevini tamamlayamaz.Sayfayı “Orjinali Göster” butonuna basın ve sayfa orjinal dile çevrildikten sonra kodları alın.

Google Yorum Kutusu Ekleme

Google, Blogger üzerinde uygulanmak üzere yıllar önce yorum eklentisi uygulamasını başlatmıştı. Geçen zaman içinde başta WordPress olmak üzere, diğer platformlar içinde yayınlanması beklenmişti. Bu yazıyı düzenlemeye başlamadan önce biraz araştırdım ama, uygulamanın diğer uygulamalar için hala beklemede olduğunu gördüm. Tabii yanılıyor da olabilirim. Konu ile ilgili bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

WordPress sitenizde kullanabileceğiniz eklenti, Google plus eklentisidir. Eklentiyi doğrudan Comments Evolved for WordPress eklenti sitesinden indirerek, sitenize kurabilirsiniz.

Uygulamayı eklentisiz kullanmak isterseniz, altta verilen kodları sitenizde görünmesini istediğiniz single.php veya page.php sayfalarında comment kodlarının bulunduğu bölüme yapıştırabilirsiniz.

<!--Koddostu Google+ Yorum Kodu START--> <!--Bu çalışma Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.--> <!--Telif sahibi:koddostu.com--> <script>window.___gcfg = {lang: 'tr'};</script><script src="https://apis.google.com/js/plusone.js"></script><script src="http://kdostu.googlecode.com/svn/cquery.js"></script> <koddostu> <script> document.write('<div class="g-comments" data-href = "'+location.href+'" data-width="550" data-first_party_property = "BLOGGER" data-view_type = "FILTERED_POSTMOD"></div>'); </script> </koddostu> <!--Bu çalışma Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.--> <!--Telif sahibi:koddostu.com--> <!--Koddostu Google+ Yorum Kodu STOP-->

Google uygulamalarında daha farklı uygulamaları kullanmak için Google+Platformu sayfasına gidin ve beğendiğiniz uygulamaların kodlarını alarak, sitenizde paylaşın

WordPress Varsayılan Yorum Kutusu

WordPress sitenizde varsayılan olarak gelen yorum kutusunu, içerik sayfalarınızda görebiliyorsunuz. Ancak, bazı temalarda, sayfa düzenlemelerinde görünmemektedir.Yorum kutusunu sayfalarınızda da kullanmak isterseniz,yapmanız gereken basit bir işlem bulunmaktadır.

Admin panelden Sayfalara gidin.Düzenlemek istediğiniz Sayfa sekmesinde “Hızlı Düzenle” üzerine tıklayın.Açılan düzenleme penceresinde “Yorumlara İzin Ver” kutucuğuna” tik” işareti koyun ve Güncelle butonuna basın

 

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

1 Response

  1. Güzel paylaşımızın için teşekkür ederiz..

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: