WordPress ” tr_TR.mo” Dosyasını Düzenleyin

WordPress site temanızda güncelleştirmelerden sonra Türkçe karakterlerde sorun olşabiliyor. Örneğin; İçeriğinizin kesme bölümünde devamını oku,devam edin gibi tanımlar birdenbire değişmiş ve  ( daha&helliip;) gibi hatalı bir çeviriye dönüşmüş ise temanızın dil çevirisinde sorun oluşmuş demektir.
Bu durumu düzeltmek için WordPress scriptin dil dosyasını açarak  tr_TR.mo dosyasında hatalı yapılandırılan çeviriyi düzenlemektir.
Bu düzenlemeyi yapabilmek için bize kolaylık sağlayan küçük bir araç olan ProEdit yazılımını bilgisayara indiriyor ve kuruyoruz.Programı kurduktan sonra FTP sunucusundan  httpdocs/Wp-content/Languages dizininde bulunan tr_TR.po dosyasını bilgisayara indiriyoruz.Dosyanın üzerine çift tıklayarak ProEdit üzerinde açıyoruz.

Kaynak metin bölümünde CTRL+F tıkladıktan sonra arama penceresine “(daha&helliip;)” yapıştırarak aratıyoruz. Sayfanın alt kısmında bulunan çeviri penceresinde düzenlemeyi yaptıktan sonra üst menüde bulunan Kaydet butonuna tıklayarak bilgisayara  tr_TR.mo  dosyası olarak kaydediyoruz.Bu dosyayı FTP sunucusu üzerinde bulunan httpdocs/Wp-content/Languages kaynak dosyanın üzerine yüklüyoruz.
Bu işlemi tema üzerinde bulunan diğer yabancı sözcükleri düzenlemek içinde kullanabiliyoruz.

Tema Güncellemesinden sonra“(daha&helliip;)” hatası devam ediyorsa, Public_html/wp-includes yolunu takip edin ve post-template.php dosyasıı açın.

Üstte görülen bölümü bulun yada Ctrl+F tuşu yardımıyla,

kodunu bulun.ve

dizisi ile değiştirin ve kaydedin.

Bu aşamadan sonra tema güncellemeleri nedeniyle sorunun devamı engellenmiş olacaktır.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: