WP-Gutenberg Editör Kullanımı

6 Aralık 2018 günü WordPress 5.0 güncellemesiyle birlikte Gutenberg Editörü Klasik düzenleyicinin yerini aldı.

Gutenberg Editör Nedir?

Gutenberg Editör aracını verimli kullanabilmek için önceki TinyMCEC editördeki alışkanlıklarınızı terk ederek,Gutenberg blok sistemi hakkında bilgi edinmeniz  gerekmektedir.Bu sayede, ilk bakışta kafa karıştırıcı gibi görünen uygulamayı daha verimli kullanabilirsiniz. Guteberg editörü,öğeler ve blok özelliğiyle içeriklerinizi görsel olarak hazırlamanıza yardımcı olur. Düzenlediğiniz her blok‘u bir sayfaya ekleyebilir veya isteğinize göre özelleştirebilirsiniz.Ayrıca,metin ve görüntü özelliklerinin yanısıra gelişmiş özellikli düğmeler ve tablolar ekleme özellikleri de barındırılmaktadır.

Gutenberg Editör İle Blog Nasıl Düzenlenir?

Edidörü, bir blog yazmaya başlayarak,daha iyi kavrayabiliriz.

A – Blog yazmaya başlayın!,

Yeni ekle butonuna basarak, editör sayfasına giriniz.Karşınıza gelen sayfada özel alanı kullanarak, blog içeriğinin başlığını yazın ve blog yazmaya başlayın.
Sayfa başlığının biraz altına kaydığınızda bir kaç tane sembol ile birlikte bir ( + ) sembolü açılıyor. Bu sembol sayfanın sol üst köşesinde de ayrıca sabit olarak görülüyor. Sembol üzerine bastığınızda kaydırmalı bir pencere açılıyor.
Artı sembolü Gutenberg bloglarını seçmenizi ve yazı eklemenizi sağlar. Kaydırmalı pencerenin üst bölümünde hızlı şekilde yazı,resim,galeri ve dosya eklemeye yarayan semboller vardır. Kaydırıcıyı aşağıya doğru indirdiğinizde yazı stilleri, bileşenler, yerleşim ögeleri,yazınız için kategorileri ve diğer özellikleri de göreceksiniz. Blog özelliklerinden paragraf seçerek,yazmaya başlayabilirsiniz. Yada doğrudan editör üzerinden de yazabilirsiniz.

B – Blogunuzu Özelleştirin !

Bir paragraf açarak yazınızı yazmaya başladığınızda kullanacağınız özellikler kısıtlı oluyor..Ancak, editör üzerinde yazınızı doğrudan yazmaya başladığınızda yazı içinde özelleştirebileceğiniz farklı özellikler bir tarayıcı ekranında görülmeye başlıyor.
Yazı hizalama, yazı yaslandırma seçenekleri, kalın ve İtalik, link ekleme ve üç nokta üst üste sembolünde gizlenen diğer özellikleri içerik yazılarınızı düzenlemede kolayca kullanabilirsiniz.
Üç nokta sembolüne bastığınızda aynı anda ekranın sağ tarafında blok başlığı altında açılan diğer özelliklerden de seçiminize uygun olanları kullanabiliyorsunuz.Örneğin yazı boyutunu ayarlama, yazı tipini ve rengini belirleme gibi… Şu ana kadar editörü kullanmayla ilgili gelişmeler olumlu devam ediyor. Farkedildiği gibi Gutenberg bloglarının her biri kendine özgü ayarlarla geliyor.Örneğin enter tuşuna bastığınızda yeni bir blog ekleme düzeni geliyor.
Burada yazı eklemeden isterseniz doğrudan artı sembolüne basarak, resim blogu yada video ekleyebiliyorsunuz.

Farklı özellikleri kullanın

Klasik editörde bulunmayan daha farklı özelliklerde var.Örneğin yayınlarınıza bir düğme blogu ekleyebilirsiniz
Blogunuza buton eklemek için iki farklı yöntem bulunuyor.Birinci yazmaya devam etmek için enter tuşuna bastığınızda yada eklediğiniz bir resmi yüklediğinizde  buton sembolü hemen altta yer alıyor.Diğer yöntem ise; artı sembolünü açtığınızda açılan semboller penceresini aşağıya kaydırın.Yerleşim öğeleri sekmesini açın.Buton sembolüne tıklayın. Buton sayfaya geldiği anda sayfanın sağ tarafında renk kümeleri açılıyor. Butonunuzu ve buton yazısını istediğiniz gibi renklendirin.İsterseniz buton altında yer alan bölüme (internet adresini yapıştırın yada arama yapın) link ekleyebilir,tıklanabilir özellik kazandırabilirsiniz. Gutenberg editörü kullanım olarak oldukça esnek bir yapıya sahip bir uygulamadır.Editör ile ilgili temel özellikleri anlatmaya çalıştım.Editörü kullandıkça burada paylaşmadığımız bir çok özelliği de keşfedebilirsiniz.

Classic Editor

Gutenberg Editör‘ü kullanırken sıkıntı yaşıyorsanız, geçici bir süre için önceki yazı editörünü de eklenti olarak, sitenize ekleyebilirsiniz. Klasik editör‘ü indirmek ve sitenize kurmak için buradan WordPress.org eklenti sitesine gidin [Sociallocker]
Classic Editor
[/ Sociallocker]   Kaynak: themeisle.com

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: