WP- Sitenizde bulunan gereksiz resimleri temizleyin!

WordPress sitenizde yazı içeriklerinize eklediğiniz resimler farklı boyutları ile birlikte en az üç tane olacak şekilde wp-content/uploads dosyasında depolanıyor. Upload dosyasında kulanılmak üzere yüklenen resimlerin dışında 

kullanmak veya denemek için yüklediğiniz temalarda bulunan resimlerde uploads dosyasında depolanıyor.
Bunların içinden kullanmadıklarınızı siliyorsunuz.Ancak,silinen resimleri sitenizden kaldırıldığını düşünüyorsanız,yanılıyorsunuz.Çünkü bu resimler farklı boyutları ile birlikte  uploads dosyanızda depolanmış halde duruyorlar.Zaman içerisinde bir hayli biriken bu resim dosyaları,çöp dağları oluşturarak uploads boyutunuzu dolduruyor.
Bu durumdan kurtulmak için uploads dosyanızdaki resimleri tek tek elden geçirmek ve gereksiz olanları silmek oldukça zor ve çok zaman isteyen bir işlemdir.Kullanmadığınız resimlerden oluşan bu çöp dağlarını temizlemek için aşağıda belirtilen eklentilerden yararlanabiliyoruz.
1.WordPress.org eklenti sitesinden image-cleanup adlı eklentiyi indirin ve sitenize kurun.kurulumdan sonra yönetim paneli – Araçlar panelinde İmage Cleanup sekmesine tıklayın.Açılan eklenti sayfasının en üst kısmında bulunan İndex İmages butonuna tıklayın ve sitenizdeki resimleri taratın.
  • Tarama tamamlandıktan sonra temizlenmesi gereken resim dosyalarının sayıları kırmızı renkli  Unreferenced Unused Images   sekmesi üzerinde belirecektir.

İmage-cleanup eklenti videosunu izleyin

2.Upload Janitor Plugin
Sitenizde yüklü olan ancak kullanılmayan resim dosyalarını belirleyerek,silmenizi sağlayan kullanımı koaly olan bir eklentidir. Sitenizin eklenti yükleme sayfasından veya WordPress Plugin sitesinden Janitor Plugin eklentisini indirin ve kurun.
Kurulumdan sonra eklenti sayfasına gidin ve tarama için “Başla” butonuna basın.Kısa süren bir tarama işlemi sonucunda sitenizde bulunan ve kullanılmayan resimlerin listesi bir pencerede gösteriliyor.Yönlendirmeleri devam tuşuyla sürdürün ve gereksiz resimleri silin.
3. Filezilla sunucunuzda siteniz-wp-content-upload yoluyla görsellerinizin bulunduğu dosyayı açın ve aylara göre yüklediğiniz bölümlerden kullanmadığınız resimleri silin.Ancak,burada kullanılmayan resimleri hatırlama olasılığınız düşük olacağından bu yöntemi düşünmememiz tavsiye olunur.

WordPress veritabanında bulunan gereksiz verileri temizlemek için WP Cleanfix eklentisini deneyiniz.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: