WP-Sitenize Ücretsiz SSL Sertifikası Yükleyin

Google,SSL sertifikası olan siteleri “Güvenli web sitesi” olarak işaretler. Web sitenizin SSL Sertifika’sı yoksa,sitenize giren izleyicileriniz, “Güvenli Değil” uyarısı ile karşılanır.

SSL sertifikası olmayan siteler için böyle bir uyarı gelen ziyaretçiyi de olumsuz etkiler ve ziyaretçinin sitenizden çıkışını hızlandırır.Bu durum site trafiğinizde büyük düşüşe neden olabilir.Çünkü,ziyaretçiler güvenlik uyarısı olan blog veya sitelerin içerikleriyle ilgilenmezler.

Google,arama sonuçlarında “SSL“etkin olan sitelere öncelik vermektedir.

SSL sertifikalarının ücretli versiyonları çok pahalı geliyorsa, internet ortamında araştırma yaparak,farklı yöntemlerle ücretsiz ssl etkinleştirme yöntemlerinden yaralanabilirsiniz.

Sitenizde Ücretsiz Cloudflare SSL Etkinleştirin

Ücretsiz SSL etkinleştirmek için araştırmaya girişmeden önce sitenizi barındırdığınız hosting firması ile ilişkiye geçerek,SSL etkinleştirmesinin mevcut olmadığını öğrenmelisiniz.Google’ın sertifikalı sitelere öncelik vermesinden sonra bir çok barındırma şirketi Let’s Encrypt üzerinden SSL entegrasyonuna destek sağlamaktadır.Let’s Encrypt desteğinin etkin olup-olmadığını kendinizde kolaylıkla CPnanel>>Güvenlik bölümü üzerinden görebilirsiniz.

CPnanel üzerinde Let’s Encrypt free ssl için destek sağlanmıyorsa,web sitenize ücretsiz SSL kurmanıza yardımcı olacak SSL For Free sitesinden yardım alabilirsiniz. SSL For Free sitesi üzerinden üç aylık bir süre için ssl etkinleştirmesi yapılmaktadır.

SSL For Free SSL etkinleştirme Nasıl Yapılır?

SSL For Free sitesine giriş yapın ve kaydınızı yapın.Kayıt yapmanız çok önemli. Çünkü; ssl sertifikasının üç aylık süresi bitmeden önce e-posta adresinize “Sertifika sürenizin bitmesine bir hafta kaldı” biçiminde bir uyarı mesajı gönderilecektir.Süre bittiğinde sertifika işlemlerini yeniden düzenlemeniz gerekecektir.

Siteye giriş yapın ve tarayıcı penceresine sitenizin adını yazdıktan sonra “Ücretsiz SSL Sertifikasını Oluştur” butonuna tıklayın

İlk önce “Mauel Doğrulama” ve devamında da “Etki Alanını El İle Doğrulayın” butonuna tıklayın.Açılan sayfanın devamında oluşan 1 ve 2 nolu dosyaları bilgisayarınıza indirin.

İndirdiğiniz bu dosyaları sitenize yüklemeniz gerekiyor. İndirdiğiniz bu dosyaların yolları üzerine tıkladığınızda kaydetme penceresi açılıyorsa, herhangi bir sorun olmadığını anlıyoruz. Bu dosyaları web sitemizin ana klasörüne yüklememiz gerekiyor.Ftp fileZilla sunucunuzu açın ve bir klasör oluşturun. Oluşturduğunuz klasörü”.well-konow” olarak adlandırın.Daha sonra bu klasörün içine “acme-challenge” başlığıyla yeni bir klasör daha oluşturun. acme-challenge klasörünün içine bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyaları yükleyin ve kaydedin.

SSL For Free sayfasının en altında bulunan “SSL Sertifikasını indir” butonuna basın.Yeni açılan sayfada sertifikanın başarıyla oluşturulduğunu göreceksiniz.Sayfanın alt kısmında oluşturulan üç ayrı bölümdeki dosyaları hosting firmanızın üzerinde bulunan Cpanel üzerinde sitenize yüklemeniz gerekiyor.Bu sayfa burada dururken CPanel üzerinde işlemleri tamamlayalım

CPanel’e girdiğinizde Security(Güvenlik) bölümüne ulaşın ve SSL/TLS klasörüne tıklayın.

Sayfanın alt kısmına doğru inin ve “Use Certificate For News Site” sekmesine tıklayın.

Görüldüğü gibi bu sayfada da üç ayrı bölüm bulunmaktadır.Bu bölümlere SSL For Free sayfasındaki kodları kopyalayarak yapıştırın.Kopyala-yapıştır işleminden sonra “Install Certificate” butonuna tıklayın.Web sitenize SSL sertifikası yüklenme işlemi tamamlanmış oldu.

Buradan web sitenizin admin sayfasına giderek,Ayarlar>>Genel sekmesini açın.

WordPress adresi (URL)

Site adresi (URL)

karşındaki pencerelerde http olarak yazılı olan url başlıklarını https olarak değiştirin.Yada admin sayfasında Eklentiler>> Eklenti Ekle yolunu izleyin ve Really Simple SSL eklentisini sitenize yükleyerek,etkinleştirin.

Bu işlemlerden sonra SSL Sertifika kurulumu tamamlanmış oluyor.Sitenizin SSL kurulumunu ssl checker bağlantısına giderek,kontrol edebilirsiniz

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

İçeriği beğendiniz mi?

%d blogcu bunu beğendi: